biznesowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Ze szczytu widać więcej

23.09.2020

Po latach bezprecedensowej prosperity nad przyszłością polskiego rynku nieruchomości pojawiło się wiele znaków zapytania. Choć mieszkaniówka i sektor biurowy nie ucierpiały w wyniku pandemii tak jak na przykład retail, nadchodząca jesień będzie dla tych branż kluczowym okresem

Po pierwszym kwartale 2020 roku, drugim najlepszym w historii pod względem liczby sprzedanych mieszkań, nadszedł pandemiczny lockdown i biura sprzedaży deweloperów zupełnie opustoszały. Wraz z początkiem lata klienci jednak wrócili i dziś w wielu inwestycjach sprzedaż zbliża się do poziomów z początku roku – i to mimo dodatkowych obostrzeń, jakie banki wprowadziły przy udzielaniu kredytów hipotecznych. Sprzedaż napędza  popyt inwestycyjny: przy rekordowo niskich stopach procentowych Polacy masowo inwestują w nieruchomości, tradycyjnie postrzegane jako bezpieczny azyl dla kapitału w niepewnych gospodarczo czasach. Mimo głośnych w Internecie przepowiedni o nieuchronnych spadkach cen, te nawet wzrastają, gdyż deweloperzy nie rozpoczynają nowych budów i podaż kurczy się. Wszyscy – zarówno kupujący, jak i deweloperzy – czekają jednak z zapartym tchem na jesień i na to, jaki spodziewana druga fala koronawirusa będzie miała wpływ na popyt, zwłaszcza jeśli chodzi o lokale na wynajem. Jeśli dojdzie do ponownego schłodzenia rynku, mieszkaniówka może znaleźć się w fazie wyraźnego spowolnienia.

Jeszcze więcej niewiadomych wisi nad rynkiem nieruchomości biurowych, który w covidowej pandemii w trybie przyspieszonym przeszedł rewolucyjne wręcz zmiany. Z dnia na dzień niemal wszyscy pracownicy sektora usług i duża część zatrudnionych w produkcji została wysłana do „domowych biur”,  czyli pracy w systemie home office. Choć po kilku miesiącach wielu z nich wróciło do biurowców, zdecydowana większość podmiotów cały czas pracuje w trybie mieszanym lub zmianowym, wszyscy wprowadzili też dodatkowe środki bezpieczeństwa, mające chronić pracowników przed zarażeniem, a całe firmy – przed przymusową, masową kwarantanną. Jak będzie się kształtował popyt na biura w najbliższych miesiącach, będzie zależało od ogólnej kondycji gospodarki, zmian na rynku pracy i elastyczności deweloperów przy podpisywaniu umów najmu. Pewne natomiast jest to, że stare już nie wróci – home office sprawdził się i pracownicy będą dalej chcieli pracować z domu przynajmniej przez kilka dni w tygodniu. Deweloperzy będą musieli uwzględnić tę zmianę preferencji przy projektowaniu kolejnych inwestycji.

Czy mieszkaniówce grozi gwałtowne spowolnienie? Czy najemcy wrócą do biur? Co dalej z rynkiem najmu? Czy polskie biurowce nadal pozostaną pożądanym produktem inwestycyjnym? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań poszukają uczestnicy konferencji PRES Polish Real Estate Summit, którą firma Nowy Adres S.A. organizuje 16-17 listopada w hotelu Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej. Choć to premierowa edycja PRES-a, nie jest to zupełnie nowy koncept – PRES Polish Real Estate Summit to po prostu połączone konferencje Polski Rynek Mieszkaniowy i Biurowce w Polsce, które Nowy Adres z powodzeniem organizował w Warszawie od 2007 roku. Podobnie jak w przypadku tamtych cyklów, gośćmi PRES będą deweloperzy mieszkaniowi i biurowi, agencje doradcze, przedstawiciele banków i funduszy inwestycyjnych, architekci, producenci materiałów budowlanych i dostawcy usług, analitycy i dziennikarze branżowi. Przed dwa dni będą dyskutować o najważniejszych problemach polskiej mieszkaniówki i sektora biurowego. Organizator jak zawsze stawia na rzetelny i bogaty program merytoryczny – agenda konferencji została ułożona tak, aby uwzględniać najbardziej palące problemy obu branż i oferować ich możliwe rozwiązania. Jak zwykle podczas konferencji Nowego Adresu będzie można skorzystać z unikalnej platformy MatchMaker – specjalnego systemu umożliwiającego umawianie spotkań biznesowych z innymi uczestnikami tego wydarzenia. Warto również nadmienić, że udział w PRES Polish Real Estate Summit będzie bezpieczny i organizator nie tylko spełnia wszystkie wymogi Rady Ministrów dotyczące bezpieczeństwa, ale z powodzeniem stosuje również całą serię autorskich rozwiązań. Wszystko po to, aby uczestnicy konferencji mogli w pełni skoncentrować się na aktywnym udziale w wydarzeniu, bez martwienia się o komfort własny i innych.

Więcej informacji: https://www.biznesowi.pl/konferencje/pres-summit/


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć