biznesowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
Wróć

Z obrzeży do centrum – rozwój branży BPO w Krakowie

23.04.2018

Kraków nie bez powodu jest określany zagłębiem biurowym. W ostatnich latach przybyło sporo tego typu powierzchni, głównie dla BPO/SSC i IT. Boom wciąż trwa, o czym świadczą kolejne inwestycje. Są one realizowane m.in. w centrum oraz jego najbliższej okolicy, co stanowi istotną zmianę w porównaniu do ostatnich lat

Rekordowa aktywność deweloperów i najemców – tak można podsumować 2017 r. na krakowskim rynku biurowym. Stolica Małopolski pozostała liderem rynków regionalnych. Z szacunków firmy doradczej Knight Frank wynika, że w grudniu ub.r. całkowite zasoby biurowe w mieście wyniosły 1,1 mln m kw., z czego 992 tys. m kw. stanowiła powierzchnia przeznaczona na wynajem.

W tym sektorze trwa boom, tylko w ciągu 2017 r. do użytku oddano 190 tys. m kw. nowej powierzchni. Pobito więc rekord ustanowiony 12 miesięcy wcześniej, kiedy przybyło 149 tys. m kw. Został ukończony m.in. czwarty etap kompleksu Enterprise Park (26,4 tys. m kw.), w którym nową siedzibę znalazł AON, a wynajmowaną powierzchnię powiększyło Delphi. Zwieńczono też takie projekty jak drugi budynek O3 Business Campus (19,2 tys. m kw.) oraz Equal Business Park B (17,1 tys. m kw.).

W najbliższej przyszłości spodziewamy się przede wszystkim dalszego dynamicznego przyrostu zasobów. W budowie znajduje się obecnie ok. 300 tys. m kw. nowych biur, z czego 200 tys. ma planowaną datę ukończenia w 2018 r. Oprócz budynków, które już powstają, deweloperzy mają w planach szereg kolejnych inwestycji, zarówno w następnych etapach już istniejących kompleksów, jak i w zupełnie nowych projektach – informuje Agata Holak, starszy konsultant z Działu Badań Rynku w Knight Frank.

Rynek jest relatywnie chłonny. Jednak przy dużej aktywności deweloperów nieunikniony wydaje się wzrost współczynnika pustostanów. W grudniu 2017 r. wyniósł on 9,8 proc., przy czym w ścisłym centrum miasta tylko 3,7 proc. Do wynajęcia od zaraz było ok. 108 tys. m kw. biur.

Wpływ BPO

Kraków jest obecnie największym po Warszawie rynkiem odnotowującym przyrost powierzchni biurowej. Ma to związek z nowymi inwestycjami i rozszerzaniem działalności firm z sektora usług dla biznesu, który w zeszłym roku zanotował kilkunastoprocentowy wzrost zatrudnienia – mówi Monika Tkacz, manager ds. wynajmu w spółce biurowej Skanska.

BPO/SSC i sektor IT zajmują ok. 50 proc. powierzchni biurowej w mieście, na co wskazują szacunki Knight Frank. W strukturze zawieranych transakcji znaczący udział mają firmy z sektora finansowego, usług profesjonalnych, przemysłowego oraz handlowego.

Przedsiębiorstwa, decydując się na daną lokalizację, uwzględniają różne czynniki. Niezwykle istotną rolę odgrywa sytuacja na lokalnym rynku pracy, w tym dostępność wysoko wykwalifikowanych pracowników, absolwentów i studentów. W stolicy Małopolski stosunkowo o nich łatwo. Jeden z najważniejszych ośrodków akademickich w kraju przyciąga bowiem sporo młodych, uzdolnionych osób. Część z nich rozpoczyna pracę w BPO/SSC czy IT w trakcie studiów.

W przypadku Krakowa możemy mówić poniekąd o efekcie kuli śnieżnej, obecność jednych firm na lokalnym rynku przyciąga kolejne. Poza tym popyt na powierzchnię biurową generują nie tylko nowe podmioty wchodzące do miasta. Sporo przedsiębiorstw rozszerza zakres swoich działań, zwiększa zatrudnienie, a co za tym idzie zgłasza rosnące zapotrzebowanie na dodatkową przestrzeń – opisuje Agata Holak.

Kolejne inwestycje

Jednym z wyróżników krakowskiego rynku pozostaje rozproszenie powierzchni biurowej w czterech głównych obszarach koncentracji. Ok. 40 proc. zasobów znajduje się w południowej części, w dzielnicach Podgórze oraz Dębniki. 25 proc. obejmuje teren Prądnika Czerwonego i Czyżyn, a 13 proc. – Prądnika Białego i Bronowic. Stosunkowo niewiele, bo ok. 15 proc., nowoczesnej powierzchni biurowej jest skupionej w centrum, co wynika z jego historycznego charakteru. − Obecnie obserwujemy pewne zmiany w tym zakresie. Duża część powstających zasobów znajduje się w kilku projektach realizowanych w tej części miasta i jej najbliższej okolicy – mówi Agata Holak.

W tym gronie znajduje się High 5ive. Skanska planuje zakończyć inwestycję w pierwszym kwartale 2020 r. Przedstawia ją jako architektoniczną bramę do serca Krakowa. Docelowo będzie to kompleks pięciu budynków o powierzchni 70 tys. m kw., który ożywi niezagospodarowany do tej pory obszar obok Dworca Głównego. Z szacunków wynika, że w tym miejscu będzie pracować ok. 7 tys. osób.

Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie powierzchniami nawet we wstępnej fazie realizacji poszczególnych budynków. Firmy z sektora IT są szczególnie aktywne. Swoje biura w High5ive otwierają m.in. Ocado Technology i Symphony – mówi Monika Tkacz. Dodaje, że w marcu Skanska wraz z Business Link otworzyły nowoczesną powierzchnię coworkingową zajmującą dwa piętra jednego z budynków pierwszego etapu. To odpowiedź na zapotrzebowanie startupów oraz małych i średnich firm.

Również Unity Centre będzie kompleksem pięciu budynków. 4 z nich to nowoczesne biurowce, w tym najwyższy w mieście Unity Tower. W efekcie przy ul. Lubomirskiego powstanie 46 tys. m kw. powierzchni na wynajem. Do innych ważnych inwestycji już realizowanych należy V.Offices przy alei 29 listopada, gdzie dostępnych będzie 24,7 tys. m kw. Z kolei w Moglilska Office, przy ul. Mogilskiej, powierzchnia biurowa ma zajmować 12 tys. m kw. Przy ul. Fabrycznej powstaje zespól trzech budynków biurowych Fabryczna Office Park. W tym przypadku łączne zasoby wyniosą ponad 42 tys. m kw.

Nie jest wykluczone, że w obliczu rosnącej dostępności nowoczesnej powierzchni biurowej najemcy będą preferowali projekty położone w centrum i w jego pobliżu, oferujące lepszą dostępność komunikacyjną i wyższy standard. Nasilona konkurencja między deweloperami i właścicielami może prowadzić do zwiększania wymiaru zachęt oferowanych najemcom, m.in. okres bezczynszowy, i spadku efektywnych stawek czynszu – podsumowuje Agata Holak.

Marcin Gazda


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć