biznesowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
Wróć

Winobranie na dachu biurowca

11.09.2017

Pracownicy firm wynajmujących powierzchnie biurowe w Regent Office, butikowym biurowcu przy ul. Prądnickiej 20A w Krakowie, już zrywają pierwsze winogrona z winnicy na dachu budynku

Pomysł uprawy winorośli na dachu jest związany z ogrodniczą i winiarską pasją prezesa firmy HERBEWO International, Andrzeja Barańskiego. Pierwsze rośliny na dachu budynku HERBEWO przy al. Słowackiego 64 pojawiły się już 15 lat temu. Były to głownie pnącza, wierzba chińska, tuje i begonie zasadzone w skrzyniach i donicach.

Domową produkcją cydru prezes zainteresował się w latach 70. w Anglii, a potem w czasach gen. Jaruzelskiego praktykował ją w garażu. Droga od produkcji jabłecznika – bo tak nazwiemy po polsku cydr – do wina była oczywista. Winnica pod Krakowem w gminie Mogilany stanowi od ponad 10 lat pole eksperymentów z odmianami winorośli, sposobami uprawy i produkcji wina. Winnica specjalizuje się w produkcji win musujących, które zdobyły uznanie świata winiarskiego (złote medale w konkursach winiarskich Galicja Vitis oraz EnoExpo).

Winnica

Na dachu budynku Regent Office, należącym do spółki HERBEWO, prezes Barański postanowił zrealizować nowatorski pomysł i posadzić winorośl w skrzynkach. Pierwsze sadzonki Regenta (nota bene nazwa biurowca pochodzi właśnie od nazwy szczepu) posadzone wiosną 2016 roku już owocują. Co więcej, winorośle w donicach na dachu rosną szybciej niż te w winnicy. Biurowiec z oryginalną strefą relaksu – zielonym dachem ze skrzyniami z winoroślą, stanowi unikatowe miejsce na mapie krakowskiego rynku biurowego. Zielony taras biurowca to wizualne przedłużenie Parku Krakowskiego, zaś ceglana bryła budynku nawiązuje do fortów znajdujących się przy Nowym Kleparzu.

 


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć