biznesowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
Wróć

Wielka Brytania światowym liderem na rynku elastycznych miejsc pracy

09.08.2018

Z najnowszego raportu „Co-working 2018”, przygotowanego przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield, wynika, że w 2017 roku popyt na elastyczne miejsca pracy wzrósł do rekordowego poziomu na całym świecie.

W raporcie przedstawiono zmiany zachodzące w sektorze elastycznych miejsc pracy oraz stopień dojrzałości rynku, którego liderem w skali globalnej jest Wielka Brytania. Na sektor ten przypadło 21 proc. łącznego wolumenu transakcji najmu powierzchni biurowych zawartych w Londynie w 2017 roku w porównaniu z zaledwie 8,5 proc. rok wcześniej. Udział Wielkiej Brytanii w globalnym rynku elastycznych miejsc pracy wzrósł do 32 proc. w porównaniu z 27 proc. dla USA i 22 proc. dla regionu EMEA (bez Wielkiej Brytanii).

W centrum Londynu popyt na elastyczne miejsca pracy osiągnął rekordowe 232 250 m kw. i stanowił ponad 21 proc. łącznego wolumenu transakcji najmu zawartych na rynku nieruchomości biurowych w stolicy Wielkiej Brytanii. W 2017 roku średni czynsz za tego typu powierzchnie w Londynie wzrósł w porównaniu z poprzednim rokiem o 10 proc. do ponad 705 GBP za m kw. Londyn umocnił pozycję globalnego lidera na rynku elastycznych miejsc pracy, wyprzedzając Nowy Jork pod względem zarówno ilości powierzchni, jak i liczby transakcji. Od 2012 roku umowy najmu w tym sektorze stanowią średnio 2,9 proc. rynku najmu na Manhattanie w porównaniu z 10,6 proc. w Londynie.

Łączne zasoby elastycznych miejsc pracy w Londynie wynoszą ponad 929 000 m kw., czyli przeszło dwukrotnie więcej niż w Amsterdamie, który z ok. 371 600 m kw. zajął drugie miejsce w zestawieniu. W obu miastach odnotowano znaczny wzrost aktywności w tym sektorze – w Amsterdamie popyt wzrósł do prawie 27 500 m kw., co stanowiło 7 proc. całkowitego wolumenu transakcji najmu zawartych w stolicy Holandii w 2017 roku.

W innych miastach europejskich za wzrost popytu na elastyczne miejsca pracy odpowiadają przede wszystkim rozwijające się centra technologiczne. Brexit to szansa dla Berlina, który będzie przyciągać startupy – na przykład w związku z planami ekspansji firma WeWork zamierza pozyskać aż 92 900 m kw. powierzchni w stolicy Niemiec. Sukces sektora nowych technologii w Sztokholmie przełożył się na spadek stopy pustostanów i wzrost czynszów, co przyczyni się do dalszego rozwoju rynku elastycznych powierzchni biurowych.


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć