biznesowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
Wróć

We Wrocławiu wciąż potrzeba nowej powierzchni biurowej

18.04.2018

Wrocławski rynek biurowy od lat rośnie w siłę. Obecnie stolica Dolnego Śląska jest drugim najdynamiczniej rozwijającym się rynkiem regionalnym w Polsce oraz trzecim największym ośrodkiem rozwoju usług dla biznesu w kraju. Duży popyt powoduje, iż we Wrocławiu powstają kolejne nowoczesne inwestycje biurowe, takie jak: Green2Day, Sagittarius Business House, West Link, Nowy Targ czy Retro Office House

Już blisko 25 proc. całkowitej nowoczesnej powierzchni biurowej spośród ośmiu największych rynków regionalnych w Polsce zlokalizowane jest we Wrocławiu. W ciągu ostatnich pięciu lat rynek biurowy w mieście urósł ponad dwukrotnie, a dalsza perspektywa jest jeszcze lepsza.

Inwestycje w obiekty biurowe we Wrocławiu są odpowiedzią na potrzeby rynku. Według najnowszego raportu Colliers „Polska Market Insights” Wrocław to drugi pod względem dostępnej podaży rynek biurowy, oferujący 905,8 tys. m kw. powierzchni. Miasto jest atrakcyjnym miejscem dla biznesu i wciąż przyciąga nowych inwestorów, m.in. z sektora finansowego, IT czy z branży windykacyjnej – informuje Wojciech Sury, rzecznik prasowy LC Corp S.A.

W ciągu dwunastu miesięcy 2017 r. na rynek dostarczono ponad 53,5 tys. m kw. nowej powierzchni biurowej. Spośród ukończonych inwestycji największymi były: Green2Day, Bielany Business Point oraz Wroclavia, będąca połączeniem centrum handlowego, dworca autobusowego i nowoczesnej przestrzeni biurowej. Obecnie w budowie znajduje się kolejne 200 tys. m kw. powierzchni dla firm i przedsiębiorców.

Rośnie zapotrzebowanie ze strony BPO i centrów usług wspólnych (SCC)

Około 1/3 aktywności najemców w ostatnich latach była generowana przez firmy z sektora usług biznesowych (BPO) oraz centrów usług wspólnych, tworzonych w ramach jednej korporacji, świadczących usługi w finansach i księgowości, kadrach, działach zakupów oraz wsparcia IT dla klientów wewnętrznych (SCC), dla których Wrocław jest znakomitą lokacją outsourcingową.

Stolica Dolnego Śląska jest jednak także krajowym liderem w zakresie rozwoju centrów R&D, rośnie również udział w rynku wyspecjalizowanych centrów obsługujących procesy z zakresu działalności operacyjnej i badawczej (KPO). Wśród firm, które w ostatnich latach rozwinęły swoją działalność we Wrocławiu są m.in.: BNY Mellon, Credit Suisse, HP, Volvo i Nokia.

Od kilku lat we Wrocławiu utrzymuje się duży popyt na bardzo dobre projekty biurowe. Obserwujemy rosnące zainteresowanie firm z sektora usług biznesowych, finansowego czy branży IT. Zwiększanie powierzchni, poszukiwanie coraz to ciekawszych i bardziej funkcjonalnych przestrzeni, jak również rozrastanie się firm i wzrost zatrudnienia to dla nas dobry sygnał, że nadal warto we Wrocławiu inwestować i budować – mówi Katarzyna Kubicka, dyrektor regionalny w Dziale Biur Echo Investment.

Atuty Wrocławia? Klimat, kształcenie wyższe oraz lokalizacja

Kolejnych najemców do Wrocławia przyciągają przede wszystkim dobry klimat inwestycyjny, duża liczba studentów kształcących się na uczelniach wyższych na kierunkach technicznych, a także lokalizacja. Miasto znajduje się w strategicznym miejscu w Europie, z którego w krótkim czasie dostaniemy się m.in. do Warszawy, Berlina, Pragi czy Wiednia. Wrocławskie lotnisko z roku na rok otwiera nowe kierunki lotów ze stolicy Dolnego Śląska, łącząc miasto siecią szybkich połączeń z wieloma europejskimi metropoliami.

Kolejną mocną stroną Wrocławia są studenci. Corocznie bowiem studiuje tutaj ok. 120 tys. osób, z których znaczna część w najbliższej przyszłości może stanowić wykwalifikowaną kadrę ze znajomością języków obcych. Obecnie region zajmuje także trzecie miejsce w Polsce (za Warszawą i Krakowem) pod względem liczby osób studiujących na najbardziej cenionych przez pracodawców kierunkach, czyli: informatyce, naukach ścisłych i technologicznych. W związku z tym wiele firm z branży BPO/SSC, a także startupów i małych, lokalnych podmiotów decyduje się na otwarcie oddziałów właśnie we Wrocławiu.

Cały region wokół Wrocławia, w tym m.in. leżące pod stolicą Dolnego Śląska Bielany Wrocławskie, jest postrzegany jako perspektywiczny, otwarty, stabilny i mający duży potencjał rozwoju. Pomoc wielu firmom we Wrocławiu oferują również instytucje miejskie, jak choćby Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Jakie nowe inwestycje biurowe we Wrocławiu?

Rosnący popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe nie pozostaje bez reakcji deweloperów i inwestorów. W najbliższych miesiącach planują oni bowiem oddać do użytkowania kolejne nowoczesne biurowce. Jednym z nich jest sześciokondygnacyjny Retro Office House, który wyróżnia się modernistycznym stylem nawiązującym do lat 20-tych XX wieku. Obiekt będzie dysponował powierzchnią 21 tys. m kw.

Fakt, że Retro Office House został wynajęty w 96,6 proc. jeszcze na miesiąc przed oddaniem do użytku, świadczy zarówno o atrakcyjności samego obiektu, jak i o dużym zapotrzebowaniu na powierzchnie biurowe wysokiej klasy – dodaje Wojciech Sury.

Kolejne dwa duże projekty biurowe w stolicy Dolnego Śląska to będące na finiszu budowy inwestycje Echo Investment. Pierwszy to Sagittarius Business House (25 tys. m kw.), który powstaje naprzeciwko Aquarius Business House, przy skrzyżowaniu ulic Borowskiej i Suchej. Na ostatniej prostej jest także budowa biurowca – sąsiadującego z niedawno oddanym West Gate – West Link (14 tys. m kw.). To pięciopiętrowy budynek wzdłuż ulicy Na Ostatnim Groszu w dzielnicy Fabryczna. Oba budynki, mimo że nie zostały jeszcze oddane do użytkowania, są już w pełni wynajęte.

Ostatnią, spośród największych powstających obecnie, inwestycji biurowych we Wrocławiu jest budowa realizowana przez Skanska S.A. Chodzi o nowoczesny biurowiec Nowy Targ przy pl. Nowy Targ. Otwarcie gmachu zaplanowano na sierpień 2019 r. Nowy Targ ma charakteryzować się uniwersalną betonowo-aluminiową fasadą, a także innowacyjnymi rozwiązaniami wewnątrz budynku, m.in. systemem belek chłodzących oraz inteligentnym parkingiem.

Nowa inwestycja dostarczy w sumie blisko 22 tys. m kw. powierzchni biurowej, gdzie docelowo będzie pracować nawet 2,5 tys. specjalistów. Z budynku będą jednak mogli korzystać także wszyscy wrocławianie – na parterze powstaną bowiem kawiarnie i butikowe lokale usługowe, dwukondygnacyjna restauracja z antresolą oraz trzy zielone, wewnętrzne patia plus taras widokowy.

Bartosz Moch


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć