biznesowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
Wróć

Trendy w segmencie mebli biurowych – Wyposażenie przestrzeni pracy

17.11.2016

Właściwe przystosowanie otoczenia do potrzeb pracowników wspiera efektywność i dobre samopoczucie. Ponadto, projekt wnętrza oraz wyposażenie biura mają ogromny wpływ na komunikację, sposób pracy, korzystanie z przestrzeni oraz technologii, które się w niej znajdują. Na szczęście segment mebli biurowych dostarcza cała paletę rozwiązań ergonomicznych, i co również istotne – ciekawych wizualnie

Dostępne obecnie rozwiązania w zakresie wyposażenia wnętrz biurowych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom pracowników biurowych, którzy m.in. bywają w biurze sporadycznie, bądź wręcz przeciwnie – praca wymaga od nich niemal ciągłej pozycji siedzącej; często uczestniczą w spotkaniach kreatywnych i pracują zespołowo, czy też wymagają ciszy i skupienia na samodzielnym stanowisku.

Open space vs przestrzeń prywatna

Odejście od indywidualnych pokojów na rzecz przestrzeni typu open space jest wciąż obowiązującym trendem w projektowaniu przestrzeni biurowych. Jednocześnie, to bardzo wymagająca część biura, która powinna być wyposażona w meble elastyczne, dostosowane do różnego rodzaju współpracy. Rozwiązaniem łączącym przestrzeń wspólną, a jednocześnie zapewniającym prywatność jest np. system Link, zaprojektowany dla ACTIU przez ITEM studio. Otaczające biurka ścianki działowe pozwalają wydzielić przestrzeń, dopasowując ją jednocześnie do potrzeb pracownika. Projektanci tego rozwiązania stwierdzili, że chcieli stworzyć projekt pozwalający łączyć pracę w grupie z jednoczesnym kontrolowaniem akustyki w biurze. Z kolei bardziej mobilnym rozwiązaniem i zdecydowanie mniej odgradzającym od przestrzeni open space jest Mobi zaprojektowane dla Abstracta. Biurko połączone ze ścianką pozwalającą na szybkie przestawienie zestawu dzięki kółkom pozwala tworzyć różne kombinacje lekkich mebli. Ciekawe zestawienia dają w efekcie mobilne, atrakcyjne miejsca pracy szczególnie sprawdzające się w biurach, w których pracownicy nie mają na stałe przypisanych biurek. Na rynku nie brakuje również systemów oferujących oddzielenie stanowisk pracy niskimi ściankami, albo wręcz zupełne ich usunięcie. Przykładem jest Frameone od Steelcase, pozwalający tworzyć wygodne stanowiska pracy i dostosowywać dodatkowe wyposażenie. Na dowolne kombinacje wielu biurek pozwala natomiast Nomos od Tecno. To rozwiązanie, które sprawia, że biurka naturalnie dopasowują się do przestrzeni pracy nadając jej wyrazistego, wręcz industrialnego charakteru. A to też jest jeden z trendów w projektowaniu wyposażenia biurowego – tworzenie mebli ergonomicznych i funkcjonalnych, ale również niezwykle atrakcyjnych, czyniących wnętrze niepowtarzalnym.

W nowoczesnych biurach, w których pracownicy większość dnia spędzają w przestrzeni open space, coraz częściej powstają miejsca do pracy w skupieniu. Są to nie tylko oddzielne pokoje, ale szereg rozwiązań dostosowanych do stworzenia warunków idealnych do pracy wymagającej zebrania myśli czy nawet rozmowy telefonicznej. Mogą to być zarówno meble zapewniające odpowiednią akustykę podczas rozmowy, jak seria Inkoo Pro od Isku, czy meble REW od Sancal, które idealnie sprawdzają się zarówno do pracy w skupieniu, jak i chwilowego odpoczynku. Odizolowanie od otwartych biurowych przestrzeni zapewniają też systemy tworzące wręcz zamknięte przestrzenie, w których może przebywać nawet kilka osób. Na rynku nie brakuje również swoistych kapsuł czy mobilnych pokojów, które we wnętrzu biura potrafią stworzyć zupełnie oddzielne miejsce pracy. Firma Burkhardt Leitner oferuje wręcz autonomiczne pokoje, które oddzielone szklanymi ścianami od reszty biura stanowią jego integralną część, będąc jednocześnie miejscem do pracy w skupieniu czy do spotkania. Przy tym doskonale wpisują się w każde wnętrze dzięki możliwości doboru ozdób na ścianach mobilnego pokoju. Natomiast coraz popularniejsze wydzielanie przestrzeni do rozmowy telefonicznej w postaci budki telefonicznej przyjmuje wciąż nowe odsłony. Budka Framery Q to rozwiązanie, które może być postawiona w każdej dużej powierzchni biurowej i pozwolić na uzyskanie doskonałych warunków do rozmowy telefonicznej.

Jak w domu

Jednym z trendów w projektowaniu biur jest tworzenie przestrzeni przyjaznych człowiekowi – miejsc w których odpoczywamy, gdzie możemy porozmawiać z kolegami z pracy w czasie przerwy na kawę, zrelaksować się. Taki rodzaj przestrzeni determinuje wyposażenie, które zbliżone jest do domowego – sofy, fotele, pufy, kanapy, miękkie meble kojarzone z odpoczynkiem i komfortem. Na rynku nie brakuje propozycji, które sprawią, że biuro staje się wygodne, ale też często kolorowe i niebanalne w rozwiązaniach. Doskonale sprawdzają się w takich miejscach meble modularne, które pozwalają na dowolne połączenia i zmianę charakteru przestrzeni. Popularne wyspy złożone z modułów w różnych kolorach i kształtach to właśnie jedno z takich rozwiązań. Przykładem może być Lofoten zaprojektowany dla Casamania – różne konfiguracje siedzisk do odpoczynku, które umieszczone w biurze tworzą prawdziwą oazę do odpoczynku. Do przestrzeni relaksu idealnie pasują również fotele, których wybór i dostępność może cieszyć pracowników biurowych. Ale wnętrze o przyjemnym domowym charakterze to nie tylko miejsce do siedzenia, ale też stoły. To one są często główną ozdobą pokoju – zwłaszcza przestrzeni konferencyjnych czy pokojów do spotkań kreatywnych. Nie wolno zapominać, że stanowią również główny punkt spotkań podczas przerw na posiłek, którego czas stanowi często moment integracji w biurze.

Zintegrowani z technologią

Wyposażenie, które wykorzystuje nowe technologie nikogo już w nowoczesnych biurach nie powinno dziwić. Trudno już nawet w tej kwestii mówić o trendzie, bo to bardziej konsekwencja tego, jak szybko zmienia się nasze otoczenie pod tym względem. Projektanci mebli biurowego wykorzystują potencjał jaki niosą ze sobą rozwiązania technologiczne i oddają do dyspozycji pracowników zarówno stoły wyposażone w aplikacje, jak i meble ułatwiające korzystanie z elektroniki – gniazdka z prądem, ładowarki, wbudowane lampki. Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają w wygodny i prosty sposób korzystać ze stołów do pracy na stojąco – dzięki wyposażeniu w silnik, pracownik może dostosować wysokość stołu do własnych potrzeb. Wśród innych rozwiązań są np. montowane w blatach biurek ładowarki bezprzewodowe do smartfonów, jak G-Power Qi od Götessons, czy rozwiązania typu Flo Power Hub od Colebrook Bosson Saunders, które pozwala ładować za pomocą portu USB mobilne urządzenia osobiste. Projektanci odpowiadając na pojawiające się potrzeby korzystania z wielu urządzeń elektronicznych tworzą również systemy pozwalające montować na odpowiedniej wysokości np. monitory i inne wyposażenie. To także sposób na tworzenie ergonomicznych miejsc pracy. Ale wyposażenie technologiczne to także systemy do tele- i wideokonferencji, ułatwiające prezentacje i spotkania między oddziałami firmy czy partnerami biznesowymi. Elektronika łączy się płynnie z nowoczesną formą wyposażenia wnętrza biurowego, a monitory do wideokonferencji stają się integralną częścią biura, jak w przypadku DV401-E-Media od DVO czy PARCS Idea Wall Bridge od Bene.

Ponadto, projektanci tworzą rozwiązania, które sprawiają, że nowoczesne technologie stają się naturalną częścią biura. Werner works posiada w swojej ofercie system mebli R-modul, który pozwala tworzyć przestrzenie przeznaczone np. do drukowania czy kserowania materiałów. Wyposażony w odpowiedni sprzęt system mebli stanowi w biurze zupełnie oddzielną, dedykowaną przestrzeń. Nowoczesne przestrzenie biurowe są bowiem nie tylko wypełnione, ale co więcej, wręcz tworzone przez nowoczesne technologie, dlatego ich wyposażenie musi wychodzić naprzeciw narzędziom, z jakich każdego dnia korzystają pracownicy.

Zielone biuro

Projektanci wnętrz i wyposażenia przykładają dużą wagę do tego, żeby przestrzeń biurowa była przede wszystkim przyjazna człowiekowi. Dotyczy to zarówno rozwiązań technologicznych usprawniających pracę, jak również zapewnienia komfortu w postaci minimalizacji skutków zmęczenia i przeciwdziałania negatywnym efektom długotrwałej pracy przed monitorem w pozycji siedzącej. Poza meblami zapewniającymi odpowiednią ergonomię, firmy coraz częściej inwestują w zieleń w postaci roślin, które stanowią swego rodzaju uzupełnienie projektu wyposażenia wnętrza i nadają mu charakter. Nie są to już bowiem tylko ustawione na parapetach donice z kwiatami, ale meble „zintegrowane” z zielenią, jak chociażby siedziska, która mają specjalne miejsce na rośliny. Takie rozwiązania pozwalają pracownikom bezpośrednio obcować z przyrodą, która znacznie poprawia samopoczucie pracowników biurowych, co niejednokrotnie udowodniły badania. W przestrzeniach biurowych coraz częściej pojawiają się tzw. zielone ściany. Takim rozwiązaniem jest m.in. Grüne Wand® – pionowa ekspozycja zieleni, która może samoistnie dzielić np. stanowiska pracy, bądź stanowić ozdobę wnętrza biurowego. Wykorzystanie zieleni w biurze to też sposób na nadanie jej ciekawego charakteru przez niestandardową jej ekspozycję, jak chociażby za pomocą XYZ Wall decoration od Verde Profilo.

Meble na miarę potrzeb

Liczba rozwiązań dostępnych na rynku wyposażenia wnętrz biurowych pozwala obecnie tworzyć miejsca pracy, które są przede wszystkim dostosowane do potrzeb pracowników i zmieniającego się środowiska biurowego. Meble to w nowoczesnych przestrzeniach nie tylko element użyteczny, ale przede wszystkim funkcjonalny, ergonomiczny i z charakterem. Wyraźnie da się zauważyć, że potrzeby pracowników znajdują odzwierciedlenie w propozycjach dostępnych na rynku i to właśnie należy uznać na najważniejszy trend w tym segmencie. Dzięki niemu bowiem nie tylko biura nabierają wyrazu i stanowią przyjazne dla pracowników miejsca, ale i pracownicy czerpią korzyści z udogodnień, jakie dostarcza wyposażenie.

Dominika Mrowińska-Bolka


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć