biznesowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
Wróć

Skanska wchodzi do gry w Trójmieście

21.09.2018

Rozmowa z Agnieszką Krawczyk-Rogowską, regionalnym dyrektorem ds. wynajmu w Skanska Property Poland

Trójmiasto jest jednym z najważniejszych, najbardziej atrakcyjnych centrów biznesowych i inwestycyjnych. Położenie i prestiż przyciągają zarówno firmy polskie, jak i duże zagraniczne korporacje. Zwiększająca się ilość rozwijających się przedsiębiorstw powoduje nieustający popyt na powstawanie kolejnych ogromnych kompleksów biurowych. Do grona inwestorów obecnie włącza się Skanska. O profilu, ofercie i kooperacji pomiędzy firmami opowiada Agnieszka Krawczyk-Rogowska, regionalny dyrektor ds. wynajmu w Skanska Property Poland.

W których miejscach obecnie powstają Państwa biurowce, jak jest ich wiele?:

Jeżeli chodzi o Skanska, nasze inwestycje prowadzimy w Warszawie oraz 6 miastach regionalnych – Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Katowicach i Trójmieście. W niektórych z nich, jak np. we Wrocławiu prowadzimy dwa projekty jednocześnie. W Trójmieście natomiast, a dokładnie w Gdańsku rozpoczęliśmy naszą pierwszą inwestycje biurową. Budynek realizowany jest przy ulicy Grunwaldzkiej w biznesowej dzielnicy miasta Gdańsk Oliwa, w bliskim sąsiedztwie Uniwersytetu Gdańskiego. Docelowo kompleks biurowy, który będzie składać się z dwóch budynków, zaoferuje najemcom około 45,5 tys. metrów kwadratowych. Pierwszy etap projektu będzie liczyć 14 kondygnacji i około 23,3 tys. mckw. Powierzchni. Dodatkowo, biurowiec jest realizowany zgodnie ze standardami certyfikatu LEED, oraz certyfikatu „Obiekt bez barier”.

W jakich miejscach planuje się budowę? Jakie głównie firmy – również pod kątem branży – wynajmują w nich powierzchnię?

W Skanska nasze projekty realizujemy w ważnych punktach na mapach miast, w okolicach głównych arterii komunikacyjnych z dostępem do transportu publicznego oraz w miejscach, które są atrakcyjne dla naszych najemców. Nasz najnowszy projekt w Trójmieście realizujemy właśnie w miejscu, które przyciąga, przy ulicy Grunwaldzkiej w biznesowej dzielnicy Gdańsk Oliwa. Jest to idealna lokalizacja dla obiektów biurowych, nie tylko ze względu na inne obiekty komercyjne, ale również ze względu na bliskie sąsiedztwo miejskiej kolei SKM oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Jeżeli chodzi o naszych klientów, którzy wynajmują nasze powierzchnie biurowe w miastach regionalnych, w większości są to firmy z branży SSC i BPO. Oferty, które tworzymy dla naszych klientów są indywidualne i dostosowane do ich potrzeb. W miastach poza Warszawą ok. 90 proc. naszych najemców tworzy centra usług biznesowych w budynkach Skanska.

Jaki jest popyt? Jakie są główne wymagania najemców?

Wybierając powierzchnię biurową najemcy zwracają szczególną uwagę na lokalizację obiektu, w którym chcą otworzyć swoje placówki, otoczenie i przestrzeń wokół budynku, zieloną infrastrukturę – np. bliskość ścieżek rowerowych, możliwość podładowania samochodu elektrycznego. Dla klienta ważne jest również wnętrze wynajmowanej powierzchni. Najemcy wybierają takie biura, które są nowoczesne, wypełnione technologicznymi rozwiązaniami, odpowiadają na potrzeby użytkowników a także są przyjazne i komfortowe. W Skanska planując swoje projekty zawsze mamy na uwadze końcowego użytkownika. Dlatego nasze najnowsze budynki realizujemy zgodnie ze standardami certyfikatu LEED i „Obiekt bez barier”. Dodatkowo, nasze przestrzenie biurowe obsługuje nasz autorski system Connected by Skanska, który ułatwia proces poruszania się po przestrzeni biurowej, zapraszania gości za pomocą smartfona, poprawia komfort pracy użytkownika, np. dzięki możliwości regulowania oświetlenia i temperatury za pomocą aplikacji mobilnej, a także stanowi platformę komunikacyjną dla pracowników.

Czy istnieją specyficzne wymagania i oczekiwania, np. w odniesieniu do projektów, spowodowane umiejscowieniem na terenie Trójmiasta?

Dla najemców jednym z najważniejszych elementów wyboru powierzchni biurowej jest jego lokalizacja. Dlatego dla naszego najnowszego projektu w Trójmieście wybraliśmy centrum biznesowe w dzielnicy Gdańsk Oliwa. To właśnie tam znajdują się już obiekty komercyjne, siedziby licznych firm, oraz uczelnia wyższa. To wszystkie elementy sprawiają, że miejsce, w którym realizujemy nasz projekt przyciąga też innych inwestorów.

Rozmawiała Ewa Podlasińska


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć