biznesowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
Wróć

Rynek magazynowy wciąż pnie się w górę

28.07.2017

Według firmy doradczej Colliers International W I poł. 2017 r. na rynek trafiło 793 tys. m kw. powierzchni magazynowej, w rezultacie czego na koniec czerwca całkowite zasoby przekroczyły 12 mln m kw. To o ponad 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy to na koniec I poł. roku podaż wyniosła 659 tys. m kw.

W I poł. 2017 r. najwyższą aktywność deweloperów odnotowano w Warszawie (strefy II i III), Toruniu (dwa projekty BTS) oraz Poznaniu. W tych lokalizacjach oddano do użytkowania odpowiednio 115,8 tys., 113 tys. i 11,8 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, co stanowiło 43 proc. całkowitej powierzchni oddanej do użytkowania w tym okresie w Polsce. Wysokim poziomem podaży charakteryzował się również region Górnego Śląska (93 tys. m kw.).

Do największych obiektów magazynowych ukończonych w ciągu minionych dwóch kwartałów należą m.in.: BTS dla Kaufland (45,6 tys. m kw.) i Carrefour (38 tys. m kw.) w Bydgoszczy, kolejna faza P3 Błonie (47,5 tys. m2) oraz rozbudowa Prologis Park Piotrków II (42,1 tys. m kw.).

Popyt na plusie

Wysokie wzrosty zanotował także popyt na rynku magazynowym. Od stycznia do czerwca 2017 r. podpisano ponad 250 umów, w ramach których wynajęto w sumie około 1,9 mln m kw. powierzchni magazynowej, o 36 proc. więcej niż w I poł. 2016 roku. Najwięcej powierzchni skomercjalizowano w Polsce Centralnej (440 tys. m kw.) oraz na Górnym Śląsku (394 tys. m kw.). Współczynnik pustostanów na koniec czerwca ukształtował się na poziomie 5,9 proc.

W najbliższych kwartałach przewidujemy wciąż wysokie zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowo-przemysłowe. Szansę na przyciągniecie nowych najemców mają mniejsze rynki magazynowe takie, jak Toruń/Bydgoszcz i Szczecin oraz inne miasta po zachodniej stronie Polski. Jednym z kluczowych czynników wyboru lokalizacji będą dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej i bliskość ośrodków akademickich — mówi Maciej Chmielewski, partner w Colliers International, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych.

Na koniec II kwartału 2017 r. w budowie pozostawało 1,6 mln. m kw. powierzchni magazynowej.

Źródło: Colliers International

 


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć