biznesowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
Wróć

Rynek magazynowy w niezmiennie doskonałej kondycji

09.01.2017

Sektor magazynowy w Polsce wciąż rośnie i nieprzerwanie znajduje się w doskonałej kondycji. W pierwszych trzech kwartałach 2016 roku, na polski rynek dostarczono łącznie 970 000 m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, a ponadto w budowie znajduje się kolejne 920 000 m kw. Wysoka aktywność po stronie deweloperów wskazuje, iż rok 2016 będzie prawdopodobnie rekordowy pod względem wielkości nowo wybudowanej powierzchni

Według najnowszego raportu Poland Industrial Market View – Rynek Przemysłowy i Logistyczny w Polsce po 3 kw. 2016 przygotowanego przez firmę CBRE wynika, że rynek jest w bardzo dobrej kondycji. Pomimo wysokiej aktywności deweloperów, silny popyt powoduje, że dostępność wolnej powierzchni magazynowej jest wciąż ograniczona. Nowo powstała powierzchnia jest szybko wchłaniana przez najemców poszukujących nowych lokalizacji. W pierwszych trzech kwartałach 2016 wynajęto 2,38 miliona m kw. powierzchni magazynowej (23 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2015 roku).

Jak dotąd Warszawa II wciąż utrzymuje się na pozycji najdynamiczniej rozwijającego się regionu (210 000 m kw. wybudowanej powierzchni w 2016 roku), za nim plasuje się Poznań (170 000 m kw.), Górny Śląsk (160 000 m kw.), oraz Polska Centralna (140 000 m kw.). Niemniej jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się nowe lokalizacje takie jak Szczecin, Bydgoszcz, Toruń oraz Zielona Góra. W regionie szczecińskim powstaje obecnie największy w tym roku projekt Goodman BTS Zalando o powierzchni 130 000 m kw.

Rynek powierzchni magazynowych w Polsce nieustannie ewoluuje. W jego co raz większą rolę odgrywa branża e-commerce, skutkująca we wzroście udziału e-firm w rynku wynajmu powierzchni magazynowych. Uwzględniając coraz większą liczbę produktów w sieci, przypuszczamy, iż popyt na powierzchnie magazynowe dedykowane branży e-commerce będzie stale rósł. Obserwowane obecnie preferencje podmiotów branży intensyfikują zatem inwestycje typu ‘built-to-suit’ (BTS), które są dedykowane pod potrzeby konkretnych klientów. Inwestycja Goodman BTS na rzecz sklepu internetowego Zalando jest doskonałym tego przykładem – skomentował Aleksander Kuźniewski, associate director, Dział Wynajmu Powierzchni Przemysłowo-Logistycznych, CBRE.

Czynsze umowne pozostają na stałym poziomie, nie ukazując istotnych zmian w odniesieniu do poprzednich kwartałów. Obecnie najbardziej atrakcyjne powierzchnie przemysłowe i logistyczne wynajmowane są za około 2,40-3,90 EUR/m kw./m-c. Warszawa wciąż pozostaje najdroższą lokalizacją, ze stawkami czynszowymi na poziomie 4,00-5,50 EUR/m kw./m-c. Zauważalna jest coraz większa różnica między stawkami czynszów umownych i efektywnych.

 

Źródło: CBRE


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć