biznesowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Pożegnać stare, przygotować się na nowe

08.02.2021

Od pierwszych przypadków pandemii COVID-19 w Polsce minął rok. Aż trudno uwierzyć, jak wiele zmian miało miejsce na polskim rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w ciągu tych 12 miesięcy

O ile efekty pierwszej, wiosennej fali pandemii nie były jeszcze dotkliwe dla rynku, który stosunkowo szybko otrząsnął się z nich podczas miesięcy wakacyjnych, jesienna fala obostrzeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa mocno zmieniła funkcjonowanie niemal wszystkich sektorów. Najmocniej ucierpiały nieruchomości handlowe – gdyby nie fakt, że rząd zezwolił na ich otwarcie w okresie przedświątecznym, branża ta znalazłby się na krawędzi zapaści. Nieco łagodniej koronawirus obszedł się biurami. Choć system pracy home office spełnił postawione przed nim zadania, okazało się, że na dłuższą metę może być nieefektywny. Mimo to większość firm planuje w najbliższych latach ograniczać zajmowaną powierzchnię biurową i wstrzymywać się z ekspansją. Sytuacja jest zgoła inna dla deweloperów mieszkaniowych – mimo internetowych proroctw ceny mieszkań nie spadły, a popyt utrzymuje się, napędzany przez tanie kredyty hipoteczne i nabywców inwestycyjnych, kupujących mieszkania w celu ochrony kapitału przed inflacją. Prawdziwym wygranym koronawirusowych zawirowań okazał się za to sektor logistyczno-magazynowy, przeżywający w tej chwili bezprecedensowy boom. Katalizowany przed pandemię rozwój e-handlu i powiększanie stanów magazynowych w obawie przed kolejnym zamknięciem granic, zwiększone zapotrzebowanie na dobra szybko zbywalne (FMCG) – wszystko to przełożyło się na ogromny wzrost popytu na nowoczesne powierzchnie magazynowe. Praktycznie każdego tygodnia ogłaszane są nowe inwestycje i informacje o podpisywaniu kolejnych umów wynajmu.

Dla uczestników polskiego rynku nieruchomości powoli staje się oczywiste, że rynek, jaki znamy z lat prosperity przed pandemią, w podobnym kształcie już nie powróci. Deweloperzy budynków mieszkaniowych i komercyjnych będą musieli w swoich strategiach uwzględniać nowe trendy społeczne i ekonomiczne, które w ekspresowym tempie rozwinęły się w ostatnim roku. Potrzeba bezpieczeństwa i podwyższone standardy higieniczne, praca zdalna w systemie home office, coraz mocniej rozpowszechniony e-handel to tylko niektóre ze zjawisk, które będą determinowały kształt przyszłych inwestycji nieruchomościowych.

Właśnie o najbliższej przyszłości rynku mieszkaniowego i komercyjnego będą koncentrować się uczestnicy 11. edycji Forum Rynku Nieruchomości – 10 i 11 czerwca, jak zawsze w sopockim hotelu Sheraton. Co roku w FRN bierze udział ponad 400 osób – deweloperów, inwestorów, przedstawicieli agencji doradczych, banków, funduszy inwestycyjnych, producentów materiałów budowlanych i dostawców usług specjalistycznych, generalnych wykonawców, architektów, analityków i dziennikarzy branżowych. Opracowywane przez nich – jako doświadczonych rynkowych praktyków – scenariusze rozwoju sytuacji są uważane za miarodajny, ważny głos w dyskursie o przyszłości branży nieruchomości i są cennymi rekomendacjami co do skutecznego prowadzenia nieruchomościowych inwestycji. Ale Forum Rynku Nieruchomości to  nie tylko unikalna wiedza – to także możliwość nawiązania cennych kontaktów biznesowych za pomocą specjalnej platformy informatycznej o nazwie Match Maker, służącej do umawiania spotkań z innymi uczestnikami konferencji.

Bezpieczeństwo i komfort uczestników konferencji jest dla nas wartością nadrzędną – pragniemy zapewnić, że 11. edycja Forum Rynku Nieruchomości będzie spełniać wszystkie wymogi, jakie zostaną nałożone na organizatorów przez Radę Ministrów. W ubiegłym roku wdrożyliśmy również szereg autorskich, ponadprogramowych rozwiązań, kilka kolejnych innowacji planujemy również w tym – wszystko po to, aby mogli Państwo w pełni skoncentrować się na uczestnictwie w wydarzeniu, bez obaw o zdrowie własne i innych gości konferencji. Gorąco zapraszamy!

Miastem Partnerskim 11. edycji Forum Rynku Nieruchomości jest Jelenia Góra, Partnerem Merytorycznym – kancelaria Taylor Wessing, a Partnerem Technologicznym – firma 3D Estates.


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć