biznesowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
Wróć

Polskie prawo nieruchomości, czyli jak żyć w chaosie

19.12.2018

Za nami pierwsza edycja Forum Prawa Nieruchomości FLEX 2018. Do rozmowy o polskim prawie w nieruchomościach zaprosiliśmy prawników, rodzimych i zagranicznych inwestorów, analityków rynku oraz urzędników. Temat, choć skomplikowany, wzbudził wiele emocji i gorących dyskusji.

Prawny galimatias

Dwudniową konferencję rozpoczęliśmy od inspirującego wykładu mecenasa Pawła Kuglarza pt. „Panta rhei, ale dokąd? Czy złe ustawodawstwo jest gorsze niż brak ustawodawstwa?”. Nasz gość specjalny pochylił się nad historią prawa w nieruchomościach w Polsce oraz porównał dawne akty prawne do współczesnych regulacji. Mecenas Kuglarz poruszył temat zamieszania wokół ustawy uwłaszczeniowej, głośno krytykowanej przez deweloperów i spółdzielnie mieszkaniowe. Kontrowersje wokół zapisów ustawy (6 grudnia 2018 roku – już po naszej konferencji) zakończyły się naniesieniem przez rząd poprawek do przepisów, które mają zacząć obowiązywać już od nowego roku.

Jeśli ktoś zapytałby mnie w kontekście ustawy uwłaszczeniowej: „czy złe ustawodawstwo jest gorsze niż jego brak?”, w tej sprawie odpowiadam, że tak – mówił mecenas Kuglarz. – Najlepszym rozwiązaniem, byłoby uchylenie tej ustawy uwłaszczeniowej i wprowadzenie jej na nowo lub ewentualnie powrót do pomysłu sprzed 10 lat, czyli powstanie tzw. prawa zabudowy.

W podobnym tonie wypowiadali się eksperci w panelu dotyczącym nowej ustawy uwłaszczeniowej. – Jeżeli mówimy o właścicielach, użytkownikach wieczystych lokali mieszkalnych, czyli najczęściej osobach indywidualnych, myślę, że ta część rynku bardzo się ucieszy z tej ustawy – podkreślała Katarzyna Woroszylska, prawnik w Baker Tilly Woroszylska Legal. – Z kolei dla deweloperów, przedsiębiorców ta ustawa w obecnym kształcie jest dramatyczna.

Stabilizacja przede wszystkim

Do dyskusji o polskim prawie nieruchomości zaprosiliśmy również międzynarodowych ekspertów. Spojrzenie na nasz rynek inwestorów zza granicy pokazało, że najważniejsze są dla nich jasne i stabilne zasady. – Kiedy traktuje się biznes inwestycyjny jak sklep z cukierkami, do którego rząd może przyjść w każdej chwili i zabrać cokolwiek, to jest większe ryzyko wylania dziecka z kąpielą – podkreślał John Harcourt z Kajima Properties Europe.

Obawy zagranicznych deweloperów, dotyczące braku przewidywalności systemowej, potwierdzała Anna Kicińska z EY Polska, która podzieliła się wnioskami z prac nad raportem „The Polish Real Estate Guide 2019”. Mimo to polski rynek jest bardzo atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów. Wielkim plusem są m.in. stosunkowo tanie i wciąż dostępne grunty oraz wykwalifikowana kadra pracownicza. – Zdecydowaliśmy się wybrać Polskę głównie ze względu na wielki popyt na rynku mieszkaniowym – mówił Andre Martins z Mota-Engil Real Estate Management. – W Polsce wciąż jest dostępny atrakcyjny grunt pod zabudowę, mimo że często trudno jest go zdobyć.

Rachunki powiernicze kością niezgody

Na początku 2018 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapowiedział likwidację otwartych rachunków powierniczych. UOKiK chce w ten sposób zapewnić większą ochronę kupującym mieszkania. Podczas konferencji FLEX 2018 nie mogło zabraknąć dyskusji na ten temat. Nasi eksperci stanowczo skrytykowali ten pomysł.

Rachunki otwarte w mojej ocenie funkcjonują dobrze i zapewniają ochronę wszystkim – zaznaczała Alicja Zalewska, radca prawny z Eko-Park. – Nie wiemy, dlaczego ustawodawca wpadł na pomysł takiej zmiany. Spowoduje to wzrost cen i pogorszenie sytuacji nabywcy.

Grunty na wagę złota

Specustawa mieszkaniowa miała „uruchomić” grunty, które nie były dotąd brane pod uwagę przy budowie mieszkań. To jednak nie tylko przywileje, ale i szereg warunków. Dlatego inwestorzy wciąż z pewną rezerwą podchodzą do nowych przepisów.

Widzimy sporo niewiadomych na gruncie tej ustawy, dlatego jeszcze nie złożyliśmy żadnego wniosku – przyznała Anna Lambryczak-Araźna, radca prawny w Asbud Group. – Największym problemem jest dość szeroko omawiana kwestia standardów urbanistycznych. Nie wiemy, czy standardy będą obowiązywały także w przypadku, kiedy inwestor realizuje inwestycję na zasadach ogólnych.

Do tej pory do urzędu zostały złożone 4 wnioski, jednak wszystkie były niekompletne – zdradziła Marlena Happach (na zdjęciu), Dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w Urzędzie m.st. Warszawy.

Anna Lambryczak-Araźna podkreślała, że czas i praktyka pokażą, czy i w jakim zakresie deweloperzy będą korzystać z możliwości, jakie daje im nowa ustawa.

Podczas tegorocznego Forum Prawa Nieruchomości FLEX poruszyliśmy wiele wzbudzających kontrowersje tematów. Cieszymy się, że stworzyliśmy w ten sposób platformę do merytorycznej dyskusji w tak trudnej dziedzinie. Zapraszamy za rok na kolejną edycję konferencji. Jesteśmy ciekawi, jak do tego czasu zmieni się polskie prawo w nieruchomościach i jakie tematy będą tym razem rozgrzewać rynek.


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć