biznesowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
Wróć

Polski Rynek Mieszkaniowy – jakie zmiany czekają rodzimą branżę?

18.10.2018

Czy rynek mieszkaniowy ma się tak dobrze, jak wszyscy myślą? Jedno jest pewne: w pierwszym i drugim kwartale tego roku zanotowano spadki sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym. Czy nabywcy zbuntowali się wreszcie przeciwko wywindowanym cenom? Jak zareagują deweloperzy? O tym wszystkim będziemy dyskutować z ekspertami z branży podczas 12. edycji konferencji Polski Rynek Mieszkaniowy.

Utrzymujący się wysoki popyt i rosnąca od 2014 roku sprzedaż mieszkań, rozbudziły apetyty deweloperów. Mieszkania wyprzedawane na pniu napędziły podaż. 22 i 23 października 2018 r. w Hotelu Hilton w Warszawie odbędzie się konferencja, podczas której spotkają się eksperci z największych firm deweloperskich, architekci, prawnicy, finansiści czy marketingowcy, aby dyskutować o najbardziej palących problemach branży.

Co po III kwartale 2018?

Główny Urząd Statystyczny podał szczegółowe dane dotyczące rynku budowlanego podsumowujące wrzesień. Liczba mieszkań oddanych do użytku w minionym miesiącu wzrosła o 4,6 proc. w stosunku do zeszłego roku w tym samym okresie. Jak wynika z danych GUS, od początku roku powstało niemal 130 tys. mieszkań, czyli o 4,4 proc. więcej niż w pierwszych trzech kwartałach roku ubiegłego. Sukcesywnie kolejni deweloperzy podają również swoje podsumowania sprzedaży za III kwartał. To idealny moment na dyskusję na temat sytuacji rynkowej.

Podczas konferencji Polski Rynek Mieszkaniowy przedyskutują toi: Katarzyna Kuniewicz, partner w REAS, Marek Poddany, wiceprezes zarządu PZFD, Michał Abramczyk, współzałożyciel i wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej, MichaelStröm Dom Maklerski oraz Włodzimierz Stasiak, wiceprezes zarządu BGK Nieruchomości. Panel poprowadzi Barbara Bugaj, starszy analityk ds. rynku nieruchomości w firmie Cenatorium. Goście porozmawiają także o wpływie programów rządowych na politykę firm deweloperskich oraz o tym, jak utrzymać dynamikę przychodów w zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

Jak skutecznie sprzedawać?

Reklama na Facebooku, Google Ads czy mailingi do własnych baz klientów to duża siła w rękach handlowców. Narzędzia te są coraz częściej wykorzystywane także w sprzedaży nieruchomości. Warto postawić jednak na pomoc specjalistów, by działania te przyniosły realną korzyść. Biura nieruchomości coraz chętniej zaczynają korzystać również z livechatów, botów i innych komunikatorów. Oznacza to szybszy i sprawniejszy kontakt z klientem. Czas to pieniądz – a w czasach Internetu trzeba być naprawdę szybkim.

Jak w każdej branży, przed rozpoczęciem sprzedaży, należy dobrze określić grupę docelową oraz poznać potrzeby i motywacje, jakimi kierują się klienci na rynku nieruchomości. Czy biuro na budowie ma jeszcze sens w dobie nowoczesnych technologii? Także o tym porozmawiają w panelu „Nowe narzędzia i kanały sprzedażowe projektów mieszkaniowych”: Wioletta Kleniewska, dyrektor sprzedaży w Polnord, Marta Skawińska, prezes zarządu Blue Ocean Media, Piotr Mazurkiewicz, CEO, Brave Brain oraz Rafał Gaj, dyrektor zarządzający w YSLAB. Rozmowę będzie moderował Artur Roguski, account manager w Dfusion.

Trudna sztuka budowania

Spadki wyników sprzedaży w 2018 roku spowodowane są m.in. rosnącymi kosztami inwestycji. Coraz wyższe są koszty wykonawstwa oraz ceny gruntów – a te mają kluczowy wpływ na ceny mieszkań. Kosztów tych nie można jednak w nieskończoność przenosić na klienta końcowego.

Jakie wyzwania stoją przed uczestnikami branży budowlanej? W dyskusji na ten temat wezmą udział: Marcin Stachura, główny analityk w KompasInwestycji.pl, Artur Ciołek, prezes zarządu PB Unimax, Krzysztof Mikołajczyk, członek zarządu i dyrektor budownictwa kubaturowego w Unibep, Jacek Orkisz, dyrektor zarządzający VINCI Immobilier Polska oraz Paweł Żywiec, business unit manager, HRK.

Podczas konferencji Polski Rynek Mieszkaniowy zostaną poruszone także tematy dotyczące mądrego podejścia do projektowania dzielnic przyszłości oraz dostosowania architektury do potrzeb różnych grup wiekowych mieszkańców. Gośćmi specjalnymi będą: Jan Knikker, partner w legendarnej pracowni architektonicznej – MVRDV, który wygłosi wykład: „Miasto – wielokulturowy tygiel, miasto – wyzwanie przyszłości”, a także Piotr Salata-Kochanowski, redaktor Obserwatorium Polityki Miejskiej, który pochyli się nad zagadnieniem “Rozwój polskich miast – tendencje i wyzwania na przyszłość”.


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć