biznesowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
Wróć

Oryginalność przyciąga najemców. Biurowe zmiany w Krakowie

10.09.2018

Przybywa nietypowych rozwiązań na krakowskim rynku powierzchni biurowo-usługowej. Decyzje o nich zapadają nie tylko na etapie projektowania budynków. Działania wzbudzają zainteresowanie potencjalnych najemców, o czym świadczą wybrane przykłady. Firmy coraz chętniej będą poszukiwać niecodziennych koncepcji

3 lipca nastąpiło oficjalne otwarcie pasieki na dachu budynku Bronowice Business Center 9. Składa się ona z pięciu uli, a działania zostały podjęte w ramach akcji Pasieka Kraków. Tym samym do inicjatywy miasta, realizowanej we współpracy ze Zrzeszeniem Pszczelarzy Krakowskich, dołączył pierwszy prywatny biurowiec.

Każda tego typu akcja jest wartością dodaną dla naszej firmy, a przede wszystkim dla środowiska naturalnego. Korzystamy na tym my jako ludzie, ale i wnosimy nową jakość do biznesu. Nasi najemcy bardzo życzliwie przyjęli ten projekt − mówi Jadwiga Wiśniowska, prezes Mix Group. Dodaje, że pasieka była dla niektórych firm bodźcem do tego, aby wynająć powierzchnię biurową właśnie w budynku Bronowice Business Center 9. Wcześniej ule stanęły na dachach m.in. Nowohuckiego Centrum Kultury, Centrum Administracyjnego i Obsługi Mieszkańca przy ul. Kordylewskiego, Zarządu Budynków Komunalnych, Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień oraz Galerii Kazimierz. Ponadto domy dla pszczół zagościły na Błoniach Mogilskich i na łące obok Ekospalarni Kraków.

Mix Group jest w stałym kontakcie z pszczelarzem, który zajmuje się pasieką. W otoczeniu inwestycji znajdują się miododajne rośliny, dzięki którym pszczoły będą produkowały miód. W przyszłym roku w budynku przy ul. Jasnogórskiej 9 odbędzie się oficjalne miodobranie.

Naszą filozofią jest nie tylko tworzenie przyjaznych najemcom budynków biurowych, ale również dbanie o równowagę między rozwojem technologicznym a utrzymaniem ekosystemu w dobrej formie. Dlaczego to rozwiązanie? Bo jak mawiał Albert Einstein: „Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia” – wyjaśnia Jadwiga Wiśniowska. Ma nadzieję, że inni deweloperzy w mieście zaczną udostępniać swoje dachy pod pasieki. Mix Group sprawdza warunki w innych swoich budynkach. Jeśli okażą się odpowiednie, to firma z chęcią przyjmie kolejne ule.

Teraz office courtyard

Olsza Nieruchomości oczekuje na pozwolenie na użytkowanie kompleksu biurowego Nowa Stajnia. To pierwszy etap inwestycji przy ul. Sokołowskiego 19. Dzięki niej stare zabudowania gospodarcze zyskają współczesny styl. Jednocześnie nie zaniknie ich wiejski charakter. Całość powinna komponować się z pobliskim dworkiem, a także stanowić alternatywę dla biurowców. Docelowo do dyspozycji będzie 750 m kw. powierzchni biurowej.

Pomysł, żeby zmodernizować te budynki, miałem w zasadzie od momentu, kiedy zlikwidowałem w 1990 r. pieczarkarnię, która była tam mniej więcej pół wieku. Początkowo, ze względu na sytuację finansową, mogłem wykonać tylko najprostszą adaptację. Barierą były też ówczesne przepisy, ale z czasem wystąpiłem już o pozwolenie na budowę − tłumaczy Antoni Potocki, właściciel firmy Olsza Nieruchomości. Dodaje, że koncepcję office courtyard podsunął zaprzyjaźniony architekt, pracujący w Wielkiej Brytanii.

Projekt zakłada, że podobnie zostanie zrealizowane drugie skrzydło Nowej Stajni. Jeśli będzie zapotrzebowanie, to nastąpi dobudowanie dwóch zupełnie nowych budynków. Wówczas cały obszar zostanie zamknięty w czworobok. Właściciel Olszy Nieruchomości postawił sobie ambitny cel. Od początku chciał mieć jednego najemcę. Poszukiwania nie były łatwe, ale zakończyły się sukcesem. Kluczowe okazało się przygotowanie strony internetowej przedstawiającej inicjatywę. Wkrótce przy Sokołowskiego zacznie funkcjonować przychodnia ortopedyczna.

Z historią w tle

Na połączenie tradycji z nowoczesnością zdecydowała się spółka Capital Park. Dostrzec to można przy ul. Pawiej, gdzie znajduje się kameralny Topos. W nim jest do dyspozycji 559 m kw. powierzchni biurowo-usługowej. Obiekt został oddany do użytku w lutym 2016 r. Wcześniej koncepcję zaakceptował wojewódzki konserwator zabytków.

Elewacja pierwszego piętra jest odwzorowaniem formy budynku historycznego znajdującego się na działce przed przystąpieniem do prac projektowych. Linia zabudowy w poziomie parteru została nieco oddalona od chodnika, dzięki czemu uzyskano więcej miejsca na komunikację pieszą. Powstały w ten sposób podcień zaznacza strefę wejściową do budynku – opisuje Marianna Budna, project manager w Capital Park S.A. Dodaje, że część elewacji parteru od strony zewnętrznej jest przeszklona. Rozwiązanie to podkreśla usługowy charakter obiektu, ma ułatwić komunikację wizualną i zwiększyć jego atrakcyjność.

Jedną z cech wyróżniających pietra biurowe są aluminiowe dwukondygnacyjne okna. Projektanci zdecydowali się na przeszkloną fasadę klatki schodowej z uwydatnioną windą panoramiczną. Jako wykończenie elewacji posłużył surowy beton. Najwyższa kondygnacja jest nieco cofnięta względem pozostałych. Pozwala to wyeksponować gzyms nad piętrem trzecim i optycznie obniża cały obiekt.

Naszym najemcom bardzo podobała się zarówno lokalizacja nieruchomości, jak i wyjątkowa architektura, co zaowocowało wynajęciem 100 procent powierzchni budynku – informuje Marianna Budna.

Według Antoniego Potockiego deweloperzy skupiają się na prostych formach, głównie ze względów biznesowych. Z kolei najemcy będą chętniej poszukiwać nietypowych, oryginalnych rozwiązań. Większości ludzi znudzą się nowoczesne, nieciekawe i odhumanizowane biurowce. Problemem może być znalezienie starych obiektów, które nadają się do wykorzystania w ten sposób. − Do tej pory takie budynki były zazwyczaj burzone, a w ich miejsce budowano coś zupełnie nowego. Są wyjątki, np. miasto zagospodarowało starą zajezdnię przy ul św. Wawrzyńca. Już przekształcana jest dawna fabryka w sąsiedztwie Ogrodu Botanicznego. Przypuszczam, że podobnie będzie z dawnymi zakładami tytoniowymi, które działały przy ul. Dolnych Młynów – podsumowuje właściciel Olszy Nieruchomości.

Marcin Gazda


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć