biznesowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
Wróć

Nowoczesne przechowywanie, czyli magazyny self storage

26.04.2018

W dzisiejszych czasach szczególnie w dużych miastach dodatkowa przestrzeń do przechowywania wydaje się być na wagę złota. Z odsieczą przychodzą magazyny samoobsługowe, znane również jako „hotele dla rzeczy”. Czym są magazyny self storage? Czy warto w nie inwestować?

Komórki lokatorskie

Jeszcze nie tak dawno piwnice były absolutnym standardem w budownictwie. Dziś jednak deweloperzy zdają się odchodzić od tego rozwiązania, w zamian oferując komórki lokatorskie. Zgodnie z art. 2 ust 4 „Ustawy o własności lokali” z 1994 r., komórka lokatorska stanowi część składową mieszkania, nawet jeśli nie przylega do niego bezpośrednio. W praktyce jest to po prostu dodatkowa przestrzeń do przechowywania przydzielona do lokalu. Komórki lokatorskie nie są jednak tak funkcjonalne jak piwnice. Głównie ze względu na ich małą powierzchnię – wynoszącą na ogół od 2 do 3 m kw.

Dla posiadaczy mieszkań istotna jest jednak każda dodatkowa powierzchnia, tak więc przeważnie wyprzedają się one w dość szybkim tempie. Polityka deweloperów odnośnie komórek lokatorskich czasami znacząco się różni. Jedni traktują je jedynie jako sposób na zagospodarowanie pozostałej przy budowie powierzchni, inni natomiast narzucają jej zakup przy okazji kupna mieszkania. Komórki lokatorskie najczęściej znajdują się w podziemiach bloku mieszkalnego, w pobliżu miejsc garażowych lub nawet na tym samym piętrze co mieszkanie. Jako że standardy w budownictwie na przestrzeni lat uległy znaczącej poprawie, są one wykonane dużo staranniej niż piwnice , pozostają od nich jednak stosunkowo droższe – za metr kwadratowy tej dodatkowej powierzchni użytkowej zapłacimy od ok. 2 tysięcy do nawet 6 tysięcy złotych. Ceny te jednak różnią się w przypadku poszczególnych deweloperów.

Rynek self storage w Polsce

W związku ze stałym zapotrzebowaniem na dodatkową przestrzeń do przechowywania coraz więcej osób decyduje się na wynajęcie tzw. magazynu self storage. I chociaż rynek ten jest w Polsce stosunkowo młody – pierwsze tego typu obiekty pojawiły się między 2010 a 2011 r. – jego popularność stale rośnie. Tego typu obiekty magazynowe znajdziemy m.in w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, Katowicach, Sosnowcu oraz Lublinie. Zgodnie z danymi JLL największe zapotrzebowanie na magazyny self storage występuje w Warszawie. Firma przeprowadziła również ankietę wśród największych operatorów tego typu powierzchni w Polsce. Wynika z niej, że w przypadku obiektów znajdujących się na terenie stolicy – funkcjonujących przynajmniej od dwóch lat i cieszących się ugruntowaną pozycją – poziom wynajęcia wynosi 90 procent. Średnia dla Polski wynosi natomiast 61 procent. Według JLL rynek self storage charakteryzuje się niewielką rotacją najemców – oznacza to, że zaledwie 100-300 m3 miesięcznie podlega zawarciu nowej umowy lub jej wygaśnięciu.

W Polsce jest stosunkowo niewielu profesjonalnych operatorów magazynów self storage. Zaledwie trzy firmy są w posiadaniu więcej niż jednej tego typu hali magazynowej – Less Mess, Kangu i Stakado. Najwięcej, bo aż 4 hale, należą do firmy Kangu. Firma Less Mess jest za to właścicielem dwóch magazynów o największej powierzchni – przekraczającej 4500 m kw. Zlokalizowane są one w Warszawie. Trzecia największa hala należy do firmy Kangu. Pozostałe dostępne w Polsce magazyny swoją powierzchnią z reguły nie przekraczają 1000 m kw.

Magazyn wedle upodobań

Czym więc właściwie są magazyny self storage? To małe pomieszczenia magazynowe lub kontenery dedykowane osobom i firmom potrzebującym dodatkowej powierzchni do przechowywania ze względu np. na prowadzoną działalność gospodarczą czy przy okazji przeprowadzki. Są one ulokowane w specjalnie przystosowanych do tego halach. Występują w różnych formach, w zależności od potrzeb klienta. Mogą to więc być małe skrytki o powierzchni jednego metra sześciennego czy też pomieszczenia liczące od 10 do nawet 30 m3. Oferta na rynku jest na tyle zróżnicowana, że klient ma możliwość przechowania pojedynczego pudła, zalegających mebli, a nawet motocyklu. Tego typu powierzchnia jest również idealna dla małych firm, którym zwyczajnie nie opłaca się wynajem standardowego magazynu. Z obiektów self storage często korzystają także sprzedawcy internetowi – w szczególności, gdy oferują produkty sezonowe i potrzebują dodatkowej powierzchni do składowania towarów w okresach szczególnie nasilonej działalności.

Magazyn self storage można wynająć nawet na okres jednego tygodnia, jednak minimalny czas najmu zależy już od oferty konkretnego operatora – czasem wynosi on na przykład miesiąc. Zawierane przez najemców umowy często są elastyczne i umożliwiają klientowi swobodne ich rozwiązane lub zmianę lokalu w dowolnym momencie np. na większy. Należy jednak pamiętać o regularnym uiszczaniu opłat. W przypadku ich braku właściciel hali może zablokować klientowi dostęp do magazynu poprzez nałożenie własnych zabezpieczeń.

Czynsz uzależniony jest od formy i metrażu wynajmowanej przez nas powierzchni. Według danych JLL w 2017 r. za boks o powierzchni 1 m kw. w Warszawie należało zapłacić od 80 do 130 zł miesięcznie. Jednak np. w Sosnowcu czy Lublinie ceny wynajmu były znacznie niższe – zaczynały się już od 65 zł za mkw. Stawki te uchodzą za jedne z najniższych w Europie. Należy pamiętać o potrzebie uiszczenia dodatkowych opłat m.in. za ubezpieczenie magazynu czy zabezpieczenia własne.

Swoboda i bezpieczeństwo

Niewątpliwie do największych zalet obiektów typu self storage należy swoboda ich użytkowania – wynajmujący ma do swojego magazynu nieograniczony dostęp, może więc swobodnie operować przechowywanymi przedmiotami oraz w dowolnym momencie dostarczać je do magazynu lub z niego zabrać. Transport i umieszczenie obiektów w magazynie leży już jednak w interesie najemcy.

Do pomieszczenia magazynowego ma dostęp jedynie jego najemca. W nowoczesnych obiektach otrzymuje on specjalny, znany tylko jemu kod, który pozwala dostać się do przechowywanych rzeczy. Właściciel hali nie ingeruje w zawartość poszczególnych komórek czy kontenerów. Zapewnia za to ochronę całego obiektu w postaci monitoringu i obecności alarmów, również przeciwpożarowych. Dodatkowo najemca może zabezpieczyć magazyn za pomocą kłódki. Magazyny self storage stwarzają odpowiednie warunki do przechowywania antyków oraz innych wartościowych przedmiotów. Pomieszczenia są klimatyzowane, co pozwala utrzymać w nich stałą temperaturę oraz wilgotność. Co więcej, boksy są szczelne i tym samym zabezpieczone przed m.in. gryzoniami.

Mimo, że oferta magazynów self storage w Polsce nie jest jeszcze tak szeroka jak w innych państwach Europy – liderem pod tym względem jest Wielka Brytania, która odpowiada aż za 44 procent wszystkich europejskich obiektów – operatorzy starają się świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dla komfortu najemców magazyny są budowane w strategicznych lokalizacjach, wszystko po to, by mieli oni jak najłatwiejszy dojazd do obiektu. Na ich terenie znajduje się również parking oraz sprzęt pozwalający klientom na swobodny rozładunek. Niektóre firmy mają w swojej ofercie usługi transportowe lub też zapewniają klientowi materiały do pakowania takie jak kartony, folie czy taśmy.

Komentarz – Jan Barbasiewicz, dyrektor w Dziale Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych, Colliers International

– Przewidujemy, że zapotrzebowanie na obiekty self storage w Polsce będzie systematycznie rosło. Pod względem metrażowym, powierzchnie self storage stanowią margines rynku magazynowego i nie wliczamy ich do statystyk rynkowych, gdyż ich najemcy to zupełnie inny typ klienta niż ci, którzy korzystają z parków logistycznych. W większości najemcami magazynów self storage są osoby prywatne oraz mikrofirmy. Coraz więcej osób przekonuje się do tego, aby rzeczy, które są używane kilka razy w roku trzymać poza mieszkaniem – jest to po prostu bardzo wygodne. Wraz ze wzrostem aglomeracji i zamożności mieszkańców, popyt na takie usługi będzie wzrastać. Widać to szczególnie po rynku w USA, ale również Europy Zachodniej (Niemcy, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania), gdzie w każdym większym mieście są magazyny self storage (aglomeracje mają nawet po kilkadziesiąt takich obiektów).

Największym rynkiem self storage w Polsce jest aglomeracja Warszawy, gdzie istnieje już ponad 10 tego typu magazynów. Mimo to, że rynek takich powierzchni jest dość młody i na wczesnym etapie rozwoju, obiekty różnią się między sobą poziomem obsługi, jakością budynku, lokalizacją i dodatkowymi usługami. Inwestorami w takie obiekty są najczęściej lokalni przedsiębiorcy, jednak największe tego typu nieruchomości są budowane i zarządzane przez profesjonalne firmy posiadające magazyny w wielu miastach. Największe z nich to Less Mess Storage i Kangu.

Olga Konarzycka


Komentarze (8) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Anka Szymańska 27.04.2019, 14:30

Z polecenia znajomego sama wybrałam się do less mess. Zbliża się remont mieszkania i gdzieś rzeczy trzeba przechowywać na ten czas. Świetnie się sprawdza jak narazie

Marcin Czapski 07.04.2019, 13:37

Wiele lat mieszkałem za granicą i korzystałem z self storage. Po powrocie do Polski również wynająłem w Less Mess. Cieszę się, że postało wiele nowych lokalizacji. Myślę, że nie odbiega, a nawet przebija standard zagranicznych magazynów.

Magdalena Kowalik 17.03.2019, 14:54

Rozbudowa bloków i mieszkań w Warszawie powoduje, że niestety w blokach nie ma komórek lokatorskich/piwnic. Obecna sytuacja powoduje, że musimy szukać "zewnętrznych komórek lokatorskich" i nie ma co się dziwić, że ten rynek prężnie się rozwija. W Polsce mamy kilku graczy, natomiast ja osobiście polecam Less Mess Storage - dostęp 24/7, bezpiecznie pomieszczenia, krótko/długookresowe najmy, cena do negocjacji.

Kasia G 14.03.2019, 12:14

Jest to świetne rozwiązanie dla biznesu - osobiście korzystam z Less Mess w Wawie i w ciągu roku korzystania już dwa razy zmieniałam wielkość magazynku. Naprawdę polecam, prowadzę sprzedaż intranetową- zostawiam im paczki wydają je kurierowi - wszędzie jest monitoring nie muszę się martwić o pozostawiony towar. Na dziś nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez nich !

Anna Maria 08.12.2018, 17:12

miło widzieć, jak ten segment rynku prężnie się rozwija. uważam, że selfstorage staną się coraz modniejsze o czym świadczy rozwój takich firm i coraz to nowsze oddziały, przykład widzę u siebie we wrocławiu, gdzie sięgają nawet warszawskie marki

Katarzyna S 24.11.2018, 23:18

jedną z tych firm less mess obserwuję od pewnego czasu, zastanawiam się nad wynajmem boxu i stąd zainteresowanie. wnioskuję, że to naprawdę dobry pomysł na biznes, skoro takie firmy co i rusz otwierają nowe punkty w dużych miastach kraju

Sławomir Czapliński 17.07.2018, 12:05

Każdy przedstawiony segment rynku magazynowego notuje duży wzrost. W mojej opinii najbardziej efektywne cenową są komórki lokatorskie na rynku warszawskim dostępne już od 18zł. za m2.

Mateusz Tarczyński 20.05.2018, 20:55

Podpisuję się pod opcją Self Storage. Sami wynajmujemy Less Mess i jesteśmy mega zadowoleni - rowery gotowe na sezon, ciuchy w nienaruszonym stanie, meble tarasowe jak nowe. Czego chcieć więcej?

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć