biznesowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
Wróć

Najważniejsze budynki 2018 roku

09.01.2019

Biurowce, hotele, centra biznesowo-rozrywkowe. Budynki nowe i odrestaurowane. O jakie ciekawe budynki wzbogaciły się polskie miasta? Oto przegląd inwestycji zakończonych w minionym roku

Bryła Roku

Choć to budynek, którego budowa zakończyła się jesienią 2017 roku i nie należy do nieruchomości komercyjnych, nie możemy go pominąć. To siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Za niezwykły gmach, plombę wpisaną w gęstą zabudowę ulicy Pawła w Katowicach, odpowiadają pracownie: Grupa 5 Architekci, BAAS arquitectura i Biuro Projektowe Małeccy. Budynek zasłużenie otrzymał tytuł Bryły Roku 2017.

Powroty legend architektury

Warte uwagi jest ponowne otwarcie Hotelu Europejskiego w Warszawie, którego remont trwał prawie 5 lat. W tym czasie wyburzono wszystkie elementy odbudowane po wojnie oraz dobudowano dwa dodatkowe piętra. Nieruchomość to projekt inwestycyjny spółki H.E.S.A., natomiast jej generalnymi wykonawcami były spółki Technico Facility Engineering oraz Warbud. Zachwyca nie tylko sama bryła budynku, ale i wnętrza zaprojektowane przez pracownię WWAA przy udziale Borysa Kudlicka – scenografa Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Kolejny symbol Warszawy, oddany ponownie do użytku w tym roku, to CeDeT. Za rewitalizację i rozbudowę legendarnego budynku odpowiadała spółka IMMOBEL Poland. W odnowionym gmachu zagościły już m.in. Rossmann (800 m kw.), Apteka Europejska (140 m kw.) oraz sieć T-Mobile (70 m kw), Zdrofit (850 m kw.) oraz kawiarnia Costa Coffee (150 m kw.), nie zabraknie również Smyka. Na odbudowanym domu handlowym zawisł również neon, kopia tego, który zdobił budynek w czasach PRL.

Drugie życie otrzymał także słynny warszawski pawilon Zodiak, stojący na tyłach kina Atlantic przy pasażu Wiecha. Lekki, przeszklony pawilon jest o piętro wyższy od swojego pierwowzoru i zamiast pełnić funkcję gastronomiczną, będzie miejscem dyskusji o przyszłości architektonicznej stolicy. Pawilon jest otwarty dla wszystkich mieszkańców miasta.

Stare na nowo

Zmniejszająca się pula gruntów pod budowę nowych budynków, skłania inwestorów do rewitalizacji pofabrycznych nieużytków. Chyba najgłośniejszym tegorocznym otwarciem tego typu był kompleks Koneser na warszawskiej Pradze. Ceglaną fabrykę Konesera zbudowano w 1897 roku. W odnowionym kompleksie o powierzchni użytkowej 88 tys. m kw. znajdują się mieszkania, biura i obiekty kulturalno-rozrywkowe. Prawie 9 tys. m kw. zajmą tereny otwarte: plac, alejki spacerowe oraz ścieżki otoczone odświeżonymi pozostałościami fabryki. Za inwestycję odpowiada BBI Development NFI, a wykonawcami obiektu byli Hochtief Polska i Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Budownictwa Łucz-Bud.

Praca wre także w Browarach Warszawskich, inwestycji Echo Investment, położonej między ulicami Grzybowską, Wronią, Chłodną i Krochmalną. Na koniec roku planowane jest oddanie do użytku pierwszego budynku – Biura przy Bramie. Biurowiec ma 15,7 tys. m kw. powierzchni i już po nowym roku wprowadzą się do niego m.in. L’Oréal Polska, Epam i WeWork. W Browarach Warszawskich znajdą się budynki mieszkalne, biurowce oraz place publiczne, miejsca odpoczynku i rekreacji, kawiarnie, restauracje i sklepy.

Nowoczesne biurowce

Głośno było także o pierwszej z wież kompleksu biurowego .KTW w Katowicach. Wysoki na 66 metrów budynek składa się z dwóch brył przesuniętych względem siebie. Całość to aż 20 tys. mkw. powierzchni komercyjnej i biurowej. W podziemiu znajduje się 3-kondygnacyjny parking, który pomieści 240 samochodów. Drugi etap budowy, dwa razy wyższego budynku, rozpocznie się w 2019 roku. Obiekt jest inwestycją firmy TDJ Estate, a jego generalnym wykonawcą jest firma budowlana Strabag.

W centrum Warszawy, na miejscu kultowego Sezamu, stanął budynek Centrum Marszałkowska. Część handlowa mieści się w podziemiach, resztę budynku zajmują biura. To pierwszy budynek w Polsce, który jest zintegrowany z pobliską stacją metra. Wdrożenie tego rozwiązania wymagało podpisania trójstronnego porozumienia pomiędzy inwestorem, miastem i Zarządem Transportu Miejskiego. Za rozbudowę budynku odpowiada firma BBI Development.

Do użytku oddany został także pierwszy z budynków kompleksu Wadowicka 3 na krakowskim Podgórzu. Biurowiec jest całkowicie przeszklony, a z okien roztacza się widok na Wawel, zakole Wisły oraz zabytkowe Podgórze z Kopcem Krakusa. Powierzchnia biurowa trzech siedmiopiętrowych budynków wyniesie 31 tys. mkw. W budowę tego projektu deweloperskiego zainwestowała firma Grupa Buma, natomiast spółka Buma Contractor jest jej generalnym wykonawcą.

Co w 2019 roku?

A na jakie otwarcia czekamy w 2019 roku? Wiosną pierwszych klientów powita Galeria Młociny, w której znajdzie się aż 220 sklepów oraz punktów usługowych, komfortowe biura, centrum medyczne, miejsca zabaw dla dzieci, klub fitness, restauracje i kawiarnie oraz kino. W Gliwicach zostanie otwarte największe na Śląsku centrum wyprzedażowe Silesia Outlet.

Jesienią zostanie oddany do użytku kompleks Mennica Legacy Tower przy skrzyżowaniu ulic Prostej i Żelaznej w Warszawie. Do otwarcia w 2019 roku szykuje się również Elektrownia Powiśle. W ramach inwestycji dawne budynki zostały odrestaurowane, a pomiędzy nimi wkomponowano nowe.

Do użytku w 2019 roku ma zostać oddany także pierwszy z dwóch biurowców inwestycji Brama Miasta w Łodzi. Inwestycja powstaje obok biurowca Nowa Fabryczna i dworca Łódź Fabryczna. Z kolei Wrocław czeka na otwarcie City One – sześciopiętrowego zespołu budynków biurowych w dzielnicy Krzyki. W Krakowie w drugim kwartale 2019 roku zostanie zakończona budowa biurowca Tischnera Office. Ten dziewięciokondygnacyjny biurowiec będzie zachwycał zielonymi tarasami na dachu.

Jaki inwestycje zachwyciły Was w tym roku? Na jakie budynki wciąż czekacie z niecierpliwością?


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć