biznesowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Liczą się największe aglomeracje i miasta poniżej 100 tys. m kw.

09.01.2017

Rok 2016 upłynął pod znakiem oczekiwania na otwarcie centrum handlowego Posnania o powierzchni 100 tys. m kw. powierzchni najmu (GLA). Natomiast w kolejnym będziemy świadkami otwarć aż trzech obiektów o powierzchni powyżej 60 tys. m kw. GLA. Będą to Galeria Północna w Warszawie, Wroclavia i Forum Gdańsk

Deweloperzy koncentrują się obecnie na dwóch segmentach rynku – największych aglomeracjach i miastach poniżej 100 tys. mieszkańców. Podobna proporcja w ilości inwestycji spodziewana jest także w roku przyszłym. — Fakt, że na rynku handlowym notujemy spowolnienie w inwestycjach, nie oznacza, że nic interesującego się na nim nie dzieje — mówi Katarzyna Michnikowska, starszy analityk w firmie Colliers International.

Zarówno w roku 2016 jak i 2017 aż 15 proc. rocznej podaży powierzchni pochodzić będzie z rozbudów i modernizacji starszych obiektów, co potwierdza stabilność tego trendu w Polsce. W połowie br. oddano do użytku Galerię Morena w Gdańsku, a w roku przyszłym największa zmiana zajdzie w centrum handlowym Galaxy w Szczecinie, które zostanie rozbudowane o 17 tys. m kw. GLA.

Biorąc pod uwagę powierzchnię, udział tradycyjnych centrów handlowych w rocznej podaży jest nadal dominujący, ale obserwujemy wzrost ilości parków handlowych, które zarówno w roku bieżącym jak i przyszłym stanowić będą 1/3 wszystkich inwestycji. Co ciekawe, przyszły rok przyniesie dalszy rozwój centrów outletowych w Polsce, zarówno przez rozbudowy, jak i nowe obiekty (np. Outlet Center Bydgoszcz).

Interesujące zjawiska obserwujemy także na rynku najemców. Największe umowy najmu w tym roku zawierane były w obiektach znajdujących się w budowie lub na zaawansowanym etapie przygotowań – Galeria Północna i Galeria Młociny w Warszawie lub Galeria Libero w Katowicach. Co jednak ciekawe, najemcy tacy jak H&M, TK Maxx, marki z Grupy LPP czy sieć kin Helios zawierały także umowy najmu w obiektach re-komercjalizowanych, działających od lat na rynku. Obserwowaliśmy również dynamiczny rozwój sektora sportowego reprezentowanego, między innymi, przez Martes Sport i sieci fitness. Przyszły rok przyniesie z kolei wysyp umów zawieranych przez najemców średnio i mało powierzchniowych.

Na rynku dokonują się także spektakularne transakcje sprzedaży sieci handlowych – sieć z artykułami dla dzieci Smyk została kupiona przez fundusz Bridgepoint, Penta Investment jest w procesie przejęcia 100 proc. udziałów w EMPiK Media & Fashion, a sieć sklepów spożywczych Żabka została wystawiona na sprzedaż przez dotychczasowego właściciela Mid Europa Partners za 1 mld EUR. Przejęcia notowane są także w sektorze e-commerce – sieć CCC dokonała zakupu firmy e-obuwie, a Allegro zostało sprzedane grupie funduszy private equity.

Zmniejsza się ilość debiutów na polskim rynku (15-20 rocznie, wobec 35-40 przed rokiem 2014); w 2016 w Polsce pojawiły się między innymi takie sieci, jak: Forever 21, Other Stories i Uterqüe. Podobnie jak w latach poprzednich, kilka sieci handlowych podjęło decyzję o wyjściu z polskiego rynku, często z powodu globalnych problemów operacyjnych, tak jak w przypadku M&S czy delikatesów Alma. Wiele sieci obecnych na naszym rynku podejmuje działania mające na celu poprawienie standardu obsługi poprzez modernizację salonów lub wprowadzenie nowych usług – IKEA otworzyła swój pierwszy punkt odbioru towarów w centrum Turawa k. Opola, a Carrefour rozpoczął sprzedaż żywności przez Internet oraz wprowadził system click&collect w swoich 86 sklepach.

Zarówno sektor spożywczy, jak i gastronomiczny, były bardzo aktywne w mijającym roku – Green Cafe Nero rozpoczęło ekspansję poza Warszawą, rozwój przyśpieszyły Costa Coffee i Grupa Amrest, na rynku pojawiły się też nowe sieci (np. Second Cup) i nowe koncepty handlowe (np. Nowakowski Gorąco Polecam).

W mijającym roku rynek handlowy był stymulowany wieloma czynnikami zmieniającymi zachowania konsumentów, takimi jak, z jednej strony program rodzina 500+, wyższa płaca minimalna, bezpłatne leki dla seniorów, a z drugiej rozwój e-commerce, nowych technologii i wzrost samoświadomości w zakresie zdrowego trybu życia. Rok 2017 z kolei może przynieść wiele zmian wynikających z nowych przepisów prawno-podatkowych, w tym ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej i ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę.

Źródło: Colliers Polska


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć