biznesowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Kolejny rekord w sektorze magazynowym na horyzoncie

21.05.2018

Rynek magazynowy pozostaje w bardzo dobrej kondycji. Po stronie popytu mamy po raz trzeci z kolei rekordowe otwarcie roku. Od stycznia do końca marca 2018 r. wynajętych zostało 1,16 mln m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, o 20 proc. więcej niż w I kw. 2017 r. Deweloperzy oddali do użytku 314 tys. m kw., ale w budowie pozostaje blisko 2 mln m kw. powierzchni. Niska skłonność deweloperów do realizacji inwestycji typowo spekulacyjnych skutkuje niskim współczynnikiem powierzchni niewynajętej, który na koniec marca br. wyniósł 4,2 proc. – wynika z raportu podsumowującego I kw. 2018 r. przygotowanego przez ekspertów AXI IMMO

Popyt

Kolejna bariera pierwszego kwartału została przekroczona. Wynajętych zostało 1,16 mln m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, z czego nowe umowy najmu i ekspansje stanowiły 70 proc. Wynik ten jest lepszy o 20 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. W przeciągu zaledwie 3 lat popyt w I kwartale urósł o 86 proc.

W okresie od stycznia do końca marca br. najwięcej nowych umów najmu podpisanych zostało w regionie Polski Centralnej, gdzie łącznie wynajętych zostało 236 tys. m kw., z czego blisko 94 proc. to nowe umowy najmu. Na drugim miejscu znalazł się region Warszawy z ponad 200 tys. m kw., następnie Wrocław z 172 tys. m kw. W Polsce Centralnej na wysoki wynik otwarcia roku miała wpływ transakcja Leroy Merlin na 124 tys. m kw. Największy udział przedłużeń w strukturze najmów miał miejsce we Wrocławiu i Poznaniu.

– Warto też zwrócić uwagę na dalszy rozwój nowych lokalizacji magazynowych w Polsce Wschodniej oraz Polsce Zachodniej. Poprawa infrastruktury, zwłaszcza budowa kolejnych odcinków dróg ekspresowych S8 i S7 w połączeniu z relatywnie większą dostępnością kadr wpływa na wzmożone zainteresowanie inwestorów nowymi lokalizacjami w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim – komentuje Anna Głowacz, dyrektor Działu Industrial w AXI IMMO.

W strukturze popytu pozycję dominującą zachowały firmy logistyczne (32 proc.), sieci handlowe (21 proc.) i e-commerce (19 proc.). Są to trzy główne siły napędowe popytu, których wzrosty są bezpośrednio związane z wysokim poziomem konsumpcji w Polsce i Europie oraz zmianami w modelach sprzedaży i nową organizacją łańcuchów dostaw.

Podaż

Całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej na koniec I kw. 2018 r. wyniosła blisko 13,9 mln m kw., do końca 2018 przekroczy poziom 15 mln m kw. Od stycznia do końca marca br. oddanych zostało 314 tys. m kw., o 34 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Głównie ze względu na przerwy w budowie związane z niskimi temperaturami w zimie. Najwięcej powierzchni dostarczono w regionie Polski Centralnej ponad 150 tys. m kw., następnie w okolicach Warszawy 40 tys. m kw. i po 32 tys. m kw. na Górnym Śląsku, w Szczecinie i Polsce Zachodniej.

Natomiast w budowie jest imponująca liczba 1,98 mln m kw. Jest to efekt wysokiego popytu z ostatnich dwóch kwartałów, w tym podpisania umów na realizację dużych, powyżej 100 tys. m kw. inwestycji BTS dla sektora e-commerce i sieci handlowych. Aktualnie największym placem budowy jest region Polski Centralnej, gdzie powstaje 462 tys. m kw., na drugim miejscu jest Górny Śląsk (386 tys. m kw.), następnie Warszawa (258 tys. m kw.).

– Z blisko 2 mln m kw. 25 proc. stanowi powierzchnia spekulacyjna. Należy jednak zaznaczyć, że w większości przypadków powierzchnia nie zabezpieczona umową najmu stanowi komponent inwestycji, która w 30- 40 proc. jest już wynajęta przed rozpoczęciem budowy. Deweloperzy intensywnie pracują nad nowymi projektami, jednak skłonność do podejmowania ryzyka związanego w 100 proc. ze spekulacyjnymi projektami jest ograniczona – dodaje Anna Głowacz z AXI IMMO.

Pustostany

Średni współczynnik powierzchni niewynajętej na koniec marca br. spadł do poziomu 4,2 proc., jednak na wybranych, dużych rynkach wzrósł. Niska dostępność lub brak powierzchni gotowej od zaraz występuje w nowych lokalizacjach i na młodych rynkach, gdzie nie buduje się spekulacyjnie. Najwyższy współczynnik powierzchni niewynajętej utrzymuje się w regionie Poznania (7,5 proc.) i w Krakowie (7,3 proc.). Delikatny wzrost dostępności dotyczy istniejących obiektów, z których relokują się najemcy do nowo powstałych magazynów.

Stawki czynszowe

Ze względu na wyższe koszty inwestycji stawki czynszów utrzymują trend wzrostowy w większości lokalizacji. Pomimo wzrostu czynszów bazowych, nadal najniższe stawki efektywne deweloperzy oferują w okolicach Warszawy od 1,9 euro/m kw. Tendencję wzrostową wyraźnie widać we Wrocławiu i na Górnym Śląsku. Stabilnie stawki utrzymują się w Polsce Centralnej.

Prognozy

Rynek jest w szczytowej formie, bardzo dobre wskaźniki makroekonomiczne pozwalają stawiać optymistyczne prognozy dla rynku magazynowego na dalszą cześć roku. Jeśli wskaźniki popytu i tempo rozwoju nowych inwestycji pozostaną na przybliżonych poziomach, możemy spodziewać się pobicia ubiegłorocznego rekordu 3 mln m kw. wynajętych w ciągu 12 miesięcy.

Ten rok przyniesie również większą aktywność deweloperów w segmencie magazynów miejskich (Small Business Units). Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie najemców, którzy pracują nad wzrostem efektywności i skróceniem do minimum czasów dostaw do klienta końcowego.

Niska dostępność pracowników w głównych hubach logistycznych będzie powodowała, że duże inwestycje e-commerce i produkcyjne będą lokowały się we wschodniej części kraju, gdzie dostępność kadr jest wyższa, a infrastruktura coraz lepsza. Duże rynki dalej będą się rozwijać, dzięki efektowi skali i ilości biznesów już obecnych w regionie.


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć