biznesowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
Wróć

Jak przetrwać upalne lato w biurze?

06.08.2018

Tegoroczne lato nas nie oszczędza. Jest słonecznie, sucho, a temperatury miejscami przekraczają nawet 30 stopni. Wiele osób korzysta z nieskazitelnej pogody nad morzem, w górach czy też we własnych ogrodach. Co jednak, gdy większość sezonu wakacyjnego przyjdzie nam spędzić w biurze? Jakie prawa przysługują pracownikowi w okresach szczególnie wysokich temperatur? Co zrobić, żeby przetrwać lato w biurze i jednocześnie nie naruszać korporacyjnych wymagań?

Biurowce latem – coraz więcej udogodnień

Sposób projektowania wielu budynków biurowych jest przemyślany w najmniejszym stopniu, również pod kątem dużych wahań temperatur. Podstawą są rzecz jasna materiały, z których wykonany będzie projekt. Niektóre z dostępnych na rynku surowców posiadają specjalne właściwości, jak na przykład odbijanie promieni słonecznych od powierzchni elewacji.

Wiele współcześnie działających wieżowców składa się w dużej mierze z panoramicznych okien. I o ile są one doskonałym sposobem na doświetlenie pomieszczeń biurowych naturalnym światłem, a także zagwarantowania pracownikom bardziej przestronnej przestrzeni, o tyle latem wielu martwi się o zbytnie nasłonecznienie całego budynku. Można jednak temu zapobiec – wybierając szyby o wysokiej zdolności do izolacji ciepła oraz niskim stopniu przenikania promieniowania przez ich powierzchnię. Dobrym rozwiązaniem jest również zamontowanie w oknach rolet lub markiz o odpowiednim poziomie zaciemnienia.

Na co możemy liczyć ze strony pracodawcy?

Wiadomo, że istnieje szereg wymagań, które pracodawca musi spełnić względem zatrudnianych przez siebie osób. Okazuje się, że przepisy są również przygotowane na szczególnie wysokie temperatury. Jako, że ludzki organizm funkcjonuje najlepiej przy około 18-20 stopniach, temperatury przekraczające te wartości mogą być dla pracownika potencjalnie kłopotliwe. Tak więc gdy termometry pokazują więcej niż 28 stopni, zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów i Polityki Społecznej pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom odpowiednią ilość wody zdatnej do picia. Nie wymaga to składania przez zatrudnionego jakichkolwiek wniosków – organy kierownicze firmy same muszą być świadome swoich zobowiązań. Jeżeli z jakiś przyczyn się z nich nie wywiążą, wówczas mogą ich spotkać dotkliwe kary finansowe – w wysokości od 1 000 do nawet 30 000 złotych. Obowiązkowa jest również ochrona budynku przed nadmiernym nasłonecznieniem poprzez instalację rolet lub pokrycie szyb specjalną farbą.

A jak przedstawia się kwestia klimatyzacji? Otóż niestety nie istnieją żadne przepisy, które gwarantują pracownikom biurowym dostęp do urządzeń klimatyzacyjnych. Jedynym wymogiem jest zapewnienie w budynku odpowiedniej wentylacji, a te dwie rzeczy nie są równoznaczne. Jednakże zgodnie z artykułem 207 Kodeksu Pracy istnieje obowiązek „zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki”. Tak więc jeżeli w biurze nie znajduje się klimatyzacja, a osoby w nim zatrudnione złożą w tym celu odpowiedni wniosek, wówczas organ kierowniczy powinien się do niego przychylić, ale nie ma takiego obowiązku.

Wiele kwestii dotyczących pracy w upalne dni nie zostało odpowiednio uregulowanych, tak więc zależą one jedynie od dobrej woli pracodawcy. I tak przy szczególnie wysokich wartościach temperatur może on zarządzić dodatkowe przerwy – tak zwane przerwy regeneracyjne – czy nawet skrócić czas pracy danego dnia. Jeżeli zostanie podjęta decyzja o zmniejszonym wymiarze godzin pracy przy upalnych temperaturach, wówczas pracownik może być spokojny o swoje wynagrodzenie – wolne godziny nie mogą zostać odliczone z pensji.

Co więcej, jeżeli temperatury są na tyle wysokie, że praca w nich zagraża zdrowiu czy życiu pracownika, ma on prawo odmówić wykonania swoich obowiązków przy jednoczesnym poinformowaniu o tym fakcie swojego przełożonego. Kwestia ta jest regulowana przez Prawo Pracy.

Dress code w upalne dni

Letni ubiór najbardziej kojarzy nam się z kolorowymi sukienkami, bawełnianymi t-shirtami, sandałami lub shortami. Jednak w biurze tego typu odzież się nie sprawdza – w większości dużych firm obowiązuje bowiem tzw. dress code. Jest on niezbędny, aby podczas spotkań z klientem lub kontrahentem prezentować się odpowiednio elegancko. Z reguły pracownicy biurowców stawiają więc na garnitury i klasyczne skórzane obuwie. Panie natomiast najczęściej wybierają eleganckie sukienki, spódnice lub kostiumy. Jednak, gdy za oknem temperatury osiągają nieznośnie wysokie wartości, tego typu ubiór może stać się prawdziwą udręką. Jak więc ubrać się żeby stosować się do wymaganych kryteriów, a jednocześnie przetrwać fale upałów?

Otóż najlepiej postawić na przewiewne tkaniny i stroje w jasnych barwach. Jest wiele eleganckich rzeczy, które z powodzeniem możemy nosić latem. Ważne, żeby były one uszyte z wysokiej jakości materiałów, na przykład bawełny – możemy wówczas być pewni, że odzież będzie przepuszczać powietrze i nie będziemy się w niej czuli jak w skórzanym skafandrze. Panowie mogą zastąpić garnitur elegancką koszulą z podwiniętym rękawem i spodniami w kant, natomiast panie świetnie będą czuły się w zwiewnych sukienkach oraz odzieży z lekkich tkanin.

Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić. Biuro to przecież nie plaża czy spotkanie w gronie znajomych. Unikajmy odkrytych stóp czy ramion. Niewskazane jest również nadmierne odsłanianie ciała – tak więc shorty zarezerwujmy raczej na weekendowy wyjazd.

Jak przetrwać upał w biurze?

Przed wszystkim pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu naszego organizmu. Jako, że wskutek wysokich temperatur następuje szybka utrata wody w organizmie, powinniśmy mieć do niej stały dostęp i uzupełniać płyny regularnie w ciągu dnia. Dorosły człowiek powinien wypijać przynajmniej 2 litry wody dziennie – ważne jest jednak, żeby nie czekać aż pojawi się uczucie pragnienia, bowiem jest ono pierwszym symptomem odwodnienia. Dla zapewnienia dodatkowej porcji minerałów można urozmaicić nieco wodę zdrowymi dodatkami, na przykład plasterkiem cytryny, odrobiną mięty, ogórkiem, arbuzem czy nawet malinami.

Gdy biurowa klimatyzacja zawiedzie, warto mieć po ręką mały, przenośny wiatraczek zasilany na baterie lub najzwyklejszy wachlarz – zmieszczą się on do każdej torebki lub teczki, a przyniosą ogromną ulgę podczas letnich upałów. Od czasu do czasu powinniśmy również zrobić sobie krótką przerwę, szczególnie podczas długiej pracy przy komputerze. Jeżeli będziemy odpowiednio dbać o swoje samopoczucie i komfort pracy podczas upałów, lato w biurze nie będzie niczym szczególnie kłopotliwym.

Olga Konarzycka


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć