biznesowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
Wróć

Jak dostosować stanowisko pracy dla osoby niepełnosprawnej?

10.12.2018

Zatrudnianie osób z niepełnosprawnością to dzisiaj normalna, wciąż jednak godna pochwały, postawa. Nareszcie zrozumieliśmy, że nie możemy marnować tkwiącego w różnych ludziach potencjału. To pełnoprawni członkowie społeczeństwa, którzy doskonale sprawdzają się w bardzo wielu branżach. Ciepłe przyjęcie ich w biurze wymaga jednak wcześniejszych przygotowań. Bardzo ważne jest dostosowanie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej. Jak to zrobić?

Problemy z porozumiewaniem się

Pracodawca ma obowiązek sprawić, by miejsce pracy było przyjazne i komfortowe dla wszystkich zatrudnionych. Przystosowanie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej wymaga jednak szczególnej dbałości i będzie się różnić w zależności od rodzaju niepełnosprawności. Najczęstszymi problemami, z którymi mierzą się potencjalni zatrudnieni, są zaburzenia głosu, mowy i słuchu, choroby narządu wzroku lub upośledzenie narządu ruchu.

Stworzenie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej dotkniętej problemami ze słuchem i mową polegać będzie na zapewnieniu jej możliwości komunikowania się z innymi ludźmi w firmie. Konieczne bywa również wydłużenie przerw, które pozwolą na zregenerowanie się tych, którzy potrzebują więcej skupienia i uwagi, by wykonać kolejne obowiązki.

Oczy i ruch

W przypadku chorób oczu, przedsiębiorca ma za zadanie zainstalować w firmie urządzenia obsługujące pismo systemu Braille’a. Warto także zlecić komuś przetłumaczenie na ten język najważniejszych dokumentów firmowych i instrukcji. W sytuacji osób z problemem niedowidzenia, biura powinny być wyposażone w odpowiedniej jakości monitory i oprogramowanie udostępniające wersje wysokokontrastowe. Cennym ze strony pracodawcy byłoby też skrócenie czasu biurowego i wydłużenie przerw.

Dostosowanie stanowiska pracy do osoby niepełnosprawnej jest bardzo ważne także u ludzi z problemami narządu ruchu. Mowa tutaj o wszystkich poruszających się na wózkach inwalidzkich, ale też o użytkownikach kul lub tych z problemami z jedną tylko kończyną czy nawet stawem.

Znów – dopasowanie miejsca realizowania zadań zależeć będzie od indywidualnych potrzeb każdego człowieka. Przedsiębiorca musi zadbać o zniesienie barier architektonicznych uniemożliwiających przemieszczanie się. Niezbędna jest winda, przydadzą się ergonomiczne klawiatury, myszki, podkładki, krzesła – np. w przypadku wad kręgosłupa. Warto również ułatwić ludziom stawianie czoła wyzwaniom codzienności przez zamontowanie szerszych drzwi lub specjalnych podpórek w toaletach i kuchni.

Ważna misja

Zadaniem dobrego szefa jest takie przystosowanie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej, które ułatwi przemieszczanie się, umożliwi regenerację i odpoczynek, sprawi, że aktywność zawodowa stanie się nie tylko przyjemna, ale w ogóle możliwa.

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jakie udogodnienia jeszcze zaplanować, najlepiej będzie porozmawiać z samym zatrudnionym. To on zna swoje potrzeby, wie, co jest mu niezbędne do wykonywania obowiązków.

Aby w pełni zrozumieć prawne aspekty takiego remontu, należy zapoznać się z odpowiednimi dokumentami. W niektórych sytuacjach można się ubiegać o zwrot kosztów stworzenia miejsca pracy dla osoby niepełnosprawnej.


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć