biznesowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Inwestorzy wydali 2,850 mld euro na nieruchomości komercyjne

10.01.2017

Z danych firmy doradczej JLL wynika, że wartość sfinalizowanych w tym roku  transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce wyniosła 2,850 mld euro. Inwestorzy byli najbardziej aktywni w segmencie handlowym, w którym wartość transakcji sięgnęła ok. 1,425 mld euro.  Na sektor biurowy przypadło miliard euro, a na magazynowy 415 mln euro

JLL – 3 mld euro w 12 miesięcy, 4 mld w negocjacjach

Od początku 2016 roku Zespół Rynków Kapitałowych JLL w Polsce doradzał w kilkunastu transakcjach inwestycyjnych, których przedmiotem były nieruchomości komercyjne o wartości ponad 1,78 mld euro. Daje to JLL najwyższy – 67 proc. – udział w rynku transakcji zawartych z udziałem firm doradczych w Polsce.

Tomasz Puch, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL, informuje: – Biorąc pod uwagę okres od początku października 2015 r. do końca września 2016, eksperci JLL doradzali w sfinalizowanych transakcjach inwestycyjnych, których przedmiotem były nieruchomości biurowe, handlowe i magazynowe o łącznej wartości aż 3 mld euro. Obecnie zespół JLL w Polsce jest zaangażowany w toczące się transakcje inwestycyjne o wartości ok. 4 mld euro, na różnych etapach zaawansowania.

W okresie od początku października 2015 do połowy listopada 2016, eksperci JLL doradzali w procesach kupna/sprzedaży m.in: 75 proc. udziałów w portfelu nieruchomości handlowych i biurowych Echo w Polsce (po stronie sprzedającego – Griffin, Pimco i Oaktree, to największa transakcja w historii naszego rynku), portfela logistycznego NBGI (po stronie sprzedającego – NBGI), Starego Browaru w Poznaniu (290 mln euro, po stronie sprzedającego – firmie Fortis Nowy Stary Browar), platformy nieruchomościowej TriGranit, w tym Bonarka for Business i Bonarka City Center w Krakowie (po stronie kupującego – TPG), centrów Karolinka w Opolu i Pogoria w Dąbrowie Górniczej (221 mln euro, po stronie sprzedającej – Blackrock), Galerii Sfera w Bielsku-Białej (po stronie sprzedającej – Bielsko Business Centre), Prime Corporate Center w Warszawie (po stronie sprzedającego – Golub GetHouse), nieruchomości logistycznych Immofinanz w Warszawie i Katowicach (po stronie kupującego – Blackstone/Logicor), Wiśniowy Business Park (C,D,E,F) w Warszawie (po stronie kupującego – Valad), Zaułku Piękna w Warszawie (po stronie sprzedającego – Invesco Real Estate), Warsaw Corporate Center w Warszawie (po stronie sprzedającego – MEAG), Opera Office w Gdańsku (po stronie sprzedającego – EURO STYL), Okrąglaka i Kwadraciaka w Poznaniu oraz Forum 76 w Łodzi (po stronie kupującego – Benson Elliot/Sharow Capital), biurowca Pixel w Poznaniu (po stronie sprzedającego – Garvest Real Estate), Neptun Office Center w Gdańsku i Sterlinga Business Center w Łodzi (po stronie kupującego – GTC), biurowca FIVE w kompleksie Quattro Business Park w Krakowie (po stronie sprzedającego – Grupy Buma), jak również Ferio w Koninie (po stronie kupującego – Union Investment), CH Krokus (po stronie kupującego – Mayland), Galerii Sandomierz (po stronie sprzedającego – Euro Real Estate Investments LLP), Amazon Fulfilment Center (po stronie Kupującego – GLL), portfolio Hillwood (po stronie kupującego – CBREGI) i innych.

JLL doradzał również w dużych transakcjach, czekających na finalizację, takich jak Gdański Business Center (186 mln euro, doradztwo po stronie sprzedającego – HB Reavis), Focus Park w Zielonej Górze i Focus Mall w Piotrkowie Trybunalskim (ok. 161 mln euro, po stronie sprzedającego – Aviva Polish Retail Fund) oraz Galerii Warmińskiej w Olsztynie (150 mln euro, po stronie sprzedającego Libra Project 2).

Źródło: JLL


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć