biznesowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
Wróć

Ile kosztują grunty pod zabudowę magazynową?

20.06.2018

Rynek nieruchomości magazynowych w Polsce jest obecnie w fazie intensywnego rozwoju. Co roku odnotowuje się nowe rekordy dotyczące ilości oddawanych do użytku powierzchni. Całkowite zasoby magazynowe w Polsce sięgają już blisko 14 milionów m kw., a według prognoz do 2019 roku przekroczą 15 milionów. Rekordowo niski jest również poziom pustostanów. Na początku bieżącego roku wynosił poniżej 4,5 proc. W strukturze najemców dominują firmy z branży: logistycznej, sieci handlowych i e-commerce. Nie brakuje również najemców z gałęzi: AGD, produkcyjnej oraz motoryzacyjnej. Nic więc dziwnego, że deweloperzy budują na potęgę, a tylko niewielka część ich inwestycji ma charakter spekulacyjny

Gdzie powstają nowe inwestycje?

Niezmiennie od lat najbardziej aktywny jest rynek Polski Centralnej oraz regionu Warszawy. Ważnymi ośrodkami rynku nieruchomości magazynowych jest również: Górny Śląsk, zachodniopomorskie (zwłaszcza okolice Szczecina), region Wrocławia oraz region Poznania. Na znaczeniu zyskują też mniej popularne tereny, które dotychczas nie były dostrzegane przez inwestorów. Zasługą tego jest przede wszystkim prężnie rozwijająca się sieć dróg. Nie bez znaczenia pozostaje również ułatwiony dostęp do kadr oraz możliwości ograniczenia kosztów zatrudnienia. Wpływ na postęp rynku magazynowego w rejonach „rozwijających się” ma również fakt, że dużą część rynku przejęła obecnie branża e-commerce, która zajmuje się sprzedażą przez Internet. Tego typu firmy nie muszą być zlokalizowane w pobliżu dużych ośrodków, aby móc prowadzić swoją działalność. Nowe inwestycje prowadzone są zwłaszcza w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim oraz okolicach takich miast jak: Rzeszów, Lublin, Kielce i Białystok. Ważnym elementem rynku magazynowego stają się również specjalne strefy ekonomiczne, w których zarówno deweloperzy, jak i najemcy mogą liczyć na korzystne warunki współpracy prowadzenia swojej działalności.

Grunty pod magazyny

Działki pod inwestycje magazynowe muszą spełniać kilka podstawowych wymagań. Powinny mieć uregulowaną formę prawną, kształt, wielkość, odpowiednie uzbrojenie oraz przeznaczenie w MPZP. Muszą być również bardzo dobrze skomunikowane i mieć bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Duża podaż gruntów inwestycyjnych sprawia, że bliskie sąsiedztwo ważnych węzłów komunikacyjnych oraz dobre drogi dojazdowe do nieruchomości są niemal obowiązkowe, jeśli chcemy w ogóle sprzedać tego typu działkę. Jak dużych gruntów szukają inwestorzy? Średnio jest to powierzchnia wahająca się w okolicach 4000-6000 m kw. Duże działki sięgające kilku hektarów nie są raczej popularne. Deweloperzy budują najczęściej magazyny pod wymagania konkretnych inwestorów.

MAZOWIECKIE – ze względu na największą w kraju aktywność rynku magazynowego, również ceny gruntów są tutaj najwyższe. Zwłaszcza w Warszawi,e gdzie wahają się od 200 do nawet 1000 zł za m kw. Nie brakuje również ofert, które znaczenie przekraczają tę górną granicę. Nieco taniej jest w podwarszawskich miejscowościach.

ŚLĄSK – ceny wahają się tutaj od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w słabszych lokalizacjach. Z kolei na terenach miast Aglomeracji Śląskiej zaczynają się od około 85 zł i osiągają nawet 430 zł.

DOLNOŚLĄSKIE – w regionie występuje duża podaż terenów odpowiednio przygotowanych pod inwestycje magazynowe, w dobrych lokalizacjach i dobrze skomunikowanych. Najdroższy jest oczywiście rejon Wrocławia, gdzie ceny gruntów kształtują się na poziomie od 150 do 660 zł. Z kolei na obrzeżach wynoszą 50-100 zł.

WIELKOPOLSKIE – również w Wielkopolsce podaż dobrze przygotowanych pod inwestycje gruntów jest wysoka. Największym zainteresowaniem cieszą się działki gruntów przy autostradzie oraz drodze S11. Poza terenami Poznania działki osiągają maksymalne ceny do 100 zł za m kw. W mieście zaczynają się od 100 zł w gorszych lokalizacjach i osiągają nawet 500 zł za m kw.

POMORSKIE – w ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie deweloperów gruntami w tym województwie, chociaż podaż jest tutaj nieco niższa. Ukształtowanie terenu sprawia, że pewna część gruntów nie może być przeznaczona pod inwestycje magazynowe. Poza miastem ceny mieszczą się w granicach kilkudziesięciu złotych, a ceny ofertowe osiągają nawet 150 zł za m kw. W samym Trójmieście koszty zakupy są dosyć wysokie. Chcą rozpocząć inwestycję np. Gdańsku należy liczyć się z wydatkiem rzędu 180-230 zł za m kw.

MAŁOPOLSKIE – ceny w Małopolsce zaczynają się od 40 zł na obrzeżach, a w bardzo dobrych lokalizacjach osiągają nawet 400 zł. W samym Krakowie ceny są bardzo różne i wahają się od 100 do nawet 800 zł za m kw.

ZACHODNIOPOMORSKIE – rosnąca popularność Szczecina jako lokalizacji, w której można realizować inwestycje sprawiła, że również podaż terenów inwestycyjnych znacznie wzrosła w tym rejonie. Stawka gruntów magazynowych w stolicy województwa wynosi średnio 220 zł za m kw., a najwyższe transakcje osiągają nawet 300-350 zł. Grunty poza miastem, podobnie jak w pozostałych województwach są oczywiście adekwatnie tańsze i balansują między 40 a 150 zł.

OPOLSKIE – ceny są tutaj zdecydowanie niższe niż w pozostałych województwach. Wahają się od 30 do 70 zł za m kw. w gorszych lokalizacjach. Bardzo rzadko przekraczają kwotę 100 zł. Opole jest oczywiście odpowiednio droższe. Jednak ceny gruntów inwestycyjnych nie przekraczają w tym mieście 250 zł za m kw.

Karolina Pełka


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć