biznesowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Hotele w nowej odsłonie, czyli rynek condo w Polsce cz.II

08.02.2018

Nie od dziś wiadomo, że zakup nieruchomości to jeden z najlepszych sposobów lokowania kapitału. Polacy coraz częściej zamiast tradycyjnego wynajmu mieszkań decydują się na inwestycje w obiekty typu condo. O czym dokładnie mowa?

Tu przeczytasz pierwszą część artykułu: LINK

Rynek condo w Polsce

Zdrojowa Invest

Zdrojowa Invest&Hotels jest obecna na rynku condohoteli i apartamentów wakacyjnych od ponad 10 lat i jest jedną z pierwszych firm działających w tym segmencie w Polsce. Zdrojowa prowadzi obecnie 11 obiektów hotelarskich w popularnych polskich kurortach, głównie w Kołobrzegu i Świnoujściu – łącznie liczą one 1250 pokoi. Ponadto w fazie budowy znajdują się cztery inwestycje w Świnoujściu, Ustroniu Morskim i Szklarskiej Porębie, a w planach jest również obiekt Kudowa Towers, zlokalizowany w Kudowie Zdroju.

W ofercie Zdrojowej znajdziemy zarówno pionierską sieć condohoteli, jak i obiekty apartamentowo-usługowe, zarządzane przez profesjonalną firmę – w tym wypadku zyski z wynajmu apartamentu rozkładają się 50/50. Firma opiera swój sukces na atrakcyjnych lokalizacjach obiektów wypoczynkowych – widok na morze, jezioro czy bliskość stoku narciarskiego – oraz ciekawych projektach architektonicznych.

Największe inwestycje firmy położone są w ich rodzimym Kołobrzegu. Znajdują się tam aż dwa pięciogwiazdkowe hotele – Marine Hotel oraz Diune Hotel and Resort – a także czterogwiazdkowy Sand Hotel. Marine Hotel jest jednym z pierwszych condohoteli w Polsce, swoją działalność rozpoczął w 2007 r. W ofercie znajdziemy 231 apartamentów, SPA & Wellness oraz zaplecze rozrywkowe i restauracyjne. Diune Hotel oferuje 250 pokoi oraz 640 m kw. powierzchni konferencyjnej. Sand Hotel posiada 148 pokoi, trzy sale konferencyjne oraz mieszczący ponad 300 osób Sand Club, gdzie organizowane są również potańcówki dla gości powyżej 50 roku życia. Niewątpliwym atutem wspomnianych obiektów jest położenie w bliskiej odległości od plaż, co czyni je dodatkowo atrakcyjnymi. Zdrojowa Invest nie ogranicza jednak swojej działalności jedynie do wybrzeża. Najnowszy projekt firmy, Forest Ski Hotel, znajduje się w Szklarskiej Porębie, w niedalekiej odległości od wyciągów narciarskich.

J.W. Construction

J.W. Construction to jeden z największych deweloperów w Polsce. Nie dziwne więc, że firma zainteresowała się również rynkiem condo. W 2017 r. otwarto aparthotel Varsovia Jerozolimskie. Licząca 115 pokoi inwestycja została zbudowana w 2011 r. i pierwotnie miała być biurowcem. Projekt jednak nie przyciągnął uwagi potencjalnych najemców, dlatego też postanowiono całkowicie zmienić jego przeznaczenie. Apartamenty o powierzchni od 21 do nawet 60 m kw. objęte są serwisem, który poziomem odpowiada pięciogwiazdkowemu hotelowi. W większości składają się one z sypialni, łazienki oraz aneksu kuchennego, te większe posiadają dodatkowe sypialnie. Na terenu obiektu znajdują się także lobby, recepcja, restauracja, a nawet samoobsługowa pralnia. W umowie deweloper gwarantuje 5-procentowy zysk na 5 lat oraz podział każdej nadwyżki w zyskach pół na pół. W ramach ciekawostki warto dodać, że dyrektorem obiektu został były bramkarz reprezentacji Polski w piłce nożnej, Radosław Majdan.

Varsovia Jerozolimskie to jednak nie jedyna nieruchomość typu condo w ofercie firmy. W 2015 r. ruszyła sprzedaż mieszkań w warszawskiej inwestycji Varsovia Apartamenty Kasprzaka. Budowę ukończono w 2017 r. J.W. Construction jest jednocześnie inwestorem oraz operatorem obiektu. Budynek posiada 12 kondygnacji, na których zlokalizowanych jest 321 mieszkań i apartamentów. Ich metraż waha się w przedziale od 20 do 65 m kw., a ceny zaczynają od 6,5 tysiąca zł za m kw. Inwestycja została objęta serwisem pięciogwiazdkowego hotelu. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z całodobowej recepcji oraz usług konsjerża. Na terenie obiektu znajdują się powierzchnie biurowe i handlowe, a także podziemny parking oraz pralnia samoobsługowa.

W planach J.W. Construction znajduje się budowa kolejnego aparthotelu, o nazwie Apartamenty Varsovia Pileckiego. Ma on liczyć 220 pokoi przeznaczonych na krótko- lub długoterminowy wynajem. Obecnie firma czeka na wydanie pozwolenia na budowę, która według planów ma potrwać około 2 lata. J.W. Construction planuje również budowę aparthotelu w Gdyni.

Dekpol

Firma posiada dwie inwestycje zlokalizowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów. W ramach kompleksu mieszkalnego Nowa Motława działa również aparthotel Number One. Oferuje on 172 pokoje, z czego 62 stanowią dwupokojowe apartamenty o podwyższonym standardzie. Klienci mogą korzystać z siłowni, strefy wellness oraz restauracji. Hotel posiada również w pełni wyposażone zaplecze konferencyjne i dogodną ofertę obsługi podróży firmowych.

Dantex

Firma funkcjonuje na polskim rynku już od ponad 25 lat, jednak dopiero od niedawna zajęła się nieruchomościami w systemie condo. W Warszawie powstaje inwestycja Wolska2, oferująca w pełni wyposażone mikro apartamenty nastawione na wynajem krótkoterminowy. 1 września 2017 r. na terenie inwestycji rozpoczął swoją działalność aparthotel City Comfort. Oferuje on podpisanie umowy na 5-10 lat i zysk w wysokości 7 procent rocznie. Mieszkania mają powierzchnię od 14 do 31 kw., a ich ceny zaczynają się od 153 tysięcy zł. W momencie otwarcia około 90 procent lokali było już sprzedanych. Operatorem budynku jest firma City Comfort.

Arche

Firma posiada i prowadzi 6 obiektów typu condo, z czego 3 znajdują się w Warszawie. Arche Hotel Geologiczna standardem odpowiada trzygwiazdkowemu hotelowi. Liczący 6 pięter obiekt posiada 70 pokoi przystosowanych do podejmowania gości biznesowych. Pokoje wyposażone są w aneksy kuchenne. Klienci mogą również skorzystać z baru oraz aż pięciu sal konferencyjnych. Hotel Krakowska wyróżnia dogodna lokalizacja – w bliskiej odległości od Lotniska Chopina oraz centrum biznesowego stolicy. Obiekt spełnia wymogi trzech gwiazdek. Hotel Poloneza natomiast to inwestycja dwuetapowa i łącznie przewiduje ofertę 228 miejsc noclegowych. Część pokoi przystosowana jest do pobytu długoterminowego.

Pozostałe inwestycje z logo Arche zlokalizowane są w Łodzi (Apartamenty Matejki), Częstochowie (Arche Hotel Częstochowa) oraz Lublinie (Arche Hotel Lublin). Na terenie każdego obiektu znajdują się przeznaczone na wynajem pokoje lub apartamenty oraz szereg udogodnień, takich jak zaplecze restauracyjne, konferencyjne czy centrum odnowy biologicznej. Arche oferuje stały, comiesięczny zysk z inwestycji niezależnie od obłożenia pokoju. Firma pełni również rolę zarządcy każdego z posiadanych obiektów.

Komentarz: Maria Zielińska, starszy doradca ds. rynku hotelowego firmy Cushman & Wakefield Polska

– Zainteresowanie obiektami typu condo wiąże się ze wzrostem zamożności społeczeństwa oraz coraz większą ilością prywatnych inwestorów, którzy chcą dywersyfikować swoje inwestycje. Dla prywatnego inwestora zakup apartamentu typu condo może być alternatywą np. dla ulokowania swojego kapitału w tradycyjnym mieszkaniu lub apartamencie na wynajem. Inwestycje typu condo mogą zagwarantować zysk rzędu 6-9 proc. Oczywiście wszystko zależy od atrakcyjności lokalizacji oraz samej inwestycji. W przypadku deweloperów, którzy inwestują w tego typu obiekty, sytuacja wydaje się korzystna, ponieważ tak jak w przypadku inwestycji mieszkaniowych mogą liczyć oni już na częściowy zwrot zainwestowanego kapitału już na etapie realizacji inwestycji.

Do prognoz dotyczących samego rynku condo hoteli należy podejść dość ostrożnie. Oczywiście zawsze będą bronić się inwestycje zlokalizowane w topowych lokalizacjach. Condo hotel powinien być położony w atrakcyjnym kurorcie lub w mieście, gdzie sezon turystyczny czy duży popyt na usługi hotelowe trwa cały rok. Zatem najlepiej, by powstał nad morzem, w górach, czy na terenie dużych centrów biznesowych.

Olga Konarzycka


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć