biznesowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Forum Prawa Nieruchomości – co w prawie piszczy?

19.11.2018

2018 rok był ważny dla zmian ustawodawczych w branży nieruchomości. Jak wpłynęły one na rynek, czy faktycznie rozwiązują palące problemy, a może wręcz przeciwnie, tylko przynoszą kolejne? O tym wszystkim będziemy dyskutować podczas pierwszej konferencji FLEX – Forum Prawa Nieruchomości już 26 i 27 listopada w Hotelu Radisson Blu Centrum w Warszawie.

Co nowego w ustawodawstwie?

22 sierpnia 2018 r. weszła w życie specustawa mieszkaniowa. Z założenia miała przyspieszyć procedury poprzedzające uzyskiwanie pozwolenia na budowę budynków mieszkalnych w przypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego.

Do czasu wprowadzenia ustawy, gdy inwestor chciał budować na terenie o odmiennym przeznaczeniu, musiał przechodzić żmudną procedurę zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Teraz, po otrzymaniu od dewelopera odpowiedniej dokumentacji, gmina ma 60 dni na decyzję. I choć większość kosztów i papierkowej roboty została przerzucona na inwestora, często pojawiają się wątpliwości w kwestii pozostawienia gminom tak dużej swobody w podejmowaniu decyzji w tym zakresie. Czy poskutkuje to budowlanym bałaganem? Jak wygląda to w praktyce? O specustawie podczas Forum Prawa Nieruchomości będą dyskutować: Anna Błaszczyk, prawnik, PFR Nieruchomości, Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Urząd m.st. Warszawy, Aleksandra Kaczmarek, Managing Associate, Kucharski & Partners, Anna Lambryczak-Araźna, Head of Legal Department, Asbud Group oraz Konrad Płochocki, dyrektor generalny, Polski Związek Firm Deweloperskich.

Konsekwencje ustawy deweloperskiej

Branża jest żywo zainteresowana również nowelizacją ustawy deweloperskiej, nad którą pracuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ten chce zlikwidować otwarte rachunki powiernicze bez dodatkowego zabezpieczenia i zapewnić w ten sposób większą ochronę kupującym mieszkania. Obecnie na rynku otwarte rachunki powiernicze to najpopularniejsze rozwiązanie. W przypadku rachunków zamkniętych deweloper otrzymuje całość zapłaty dopiero w momencie oddania lokalu, a co za tym idzie, musi finansować całą budowę z własnej kieszeni. Nic dziwnego, że deweloperzy drżą przed pomysłami UOKiK.

Eksperci przewidują, że taka rewolucja spowoduje wzrost cen mieszkań. Koszty zabezpieczenia rachunków deweloperzy przesuną z pewnością na klientów. Co sądzą o tym praktycy? Na pewno tego tematu nie pominiemy podczas konferencji. W panelu dotyczącym ostatnich zmian w ustawie deweloperskiej wystąpią: Elżbieta Chmielowska, menedżer Zespołu Finansowania Nieruchomości, Santander, Agata Demuth, partner, Schoenherr Stangl, Małgorzata Dankowska, partner, TPA Poland, Eliza Gula, adwokat oraz Grzegorz Rogala, notariusz, Alicja Zalewska, radca prawny, Eko-Park.

Użytkowanie wieczyste do lamusa

Ważnym tematem będzie również ustawa likwidująca użytkowanie wieczyste. Mieszkańcy domów i bloków wybudowanych na gruntach należących do skarbu państwa albo gmin od nowego roku staną się ich właścicielami lub współwłaścicielami. Rząd przewiduje, że zmiany obejmą nawet 2,5 mln użytkowników gruntów wieczystych. Założenia ustawy mają na celu przede wszystkim wyeliminowanie dotychczasowej, kłopotliwej procedury przekształceniowej. W panelu dyskusyjnym na ten temat będą rozmawiać: Anna Mirońska, starszy prawnik, Echo Investment, Ilona Sądel-Bendkowska, notariusz, Izba Notarialna w Warszawie, Katarzyna Woroszylska, partner, Baker Tilly Woroszylska Legal, Maciej Górka, dyrektor Departamentu Rynku Pierwotnego, Home Broker, Mateusz Grabiec, partner, Baker McKenzie oraz Piotr Woźniak, menedżer, EY Polska.

Podczas konferencji FLEX – 26 i 27 listopada w Warszawie – pokażemy, jak zmiany wpływają na rynek i zachowania inwestorów. Przyjrzymy się bliżej rozwiązaniom prawnym za granicą i zastanowimy się, czy podobne sprawdziłyby się na rodzimym rynku. Waszej uwadze polecamy szczególnie panele „Prawo w praktyce”, w których eksperci przeanalizują najbardziej kłopotliwe zapisy w umowach (najmu i sprzedaży) oraz wskażą skuteczne rozwiązania.

Ekspertami podczas konferencji będą również m.in.:

Krzysztof Cipiur, Associate Director, Knight Frank;

John Harcourt, Director / Head of Real Estate, Kajima Properties Europe;

Anna Kicińska, Partner, Lider Grupy Rynku Nieruchomości, EY Polska;

Joanna Krawczyk-Nasiłowska, Head of Legal Department, Member of the Board, Ghelamco Polska;

Andre Martins, General Manager, Mota-Engil Real Estate;

Karina Trojańska, Chief Financing & Operating Officer, Panattoni Development Europe;

Łukasz Żelezik, Partner/Director, Colliers International Poland.

Szczegółowy program oraz nazwiska wszystkich panelistów znajdują się na stronie: https://www.biznesowi.pl/konferencje/flex/#program. Wcześniejszy zakup biletu na konferencję to także szansa na niższą cenę.


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć