biznesowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
Wróć

Coraz bliżej do 10 mln m kw. powierzchni biurowej w kraju

07.09.2017

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce przekroczyły 9,6 mln m kw. na koniec czerwca 2017 r. – wynika z najnowszego raportu Knight Frank, który naświetla sytuację na największych rynkach biurowych. W Warszawie i sześciu głównych rynkach regionalnych zasoby biurowe po I półroczu zbliżyły się już do 9 mln m kw., podczas gdy w budowie pozostawało 1,6 mln m kw. Eksperci Knight Frank komentują sytuację w największych miastach

Elżbieta Czerpak, Dyrektor Działu Badań Rynku Knight Frank:

„Dobra sytuacja gospodarcza Polski i warunki sprzyjające otwieraniu nowych biznesów znajdują odzwierciedlenie w kondycji rynku nieruchomości biurowych. W I połowie 2017 roku było to widoczne m.in. w niesłabnącym popycie na powierzchnię biurową w całym kraju i rosnącej aktywności deweloperów na niemal wszystkich kluczowych rynkach biurowych. W Polsce, w największych miastach, buduje się obecnie ponad 1,6 mln m kw. powierzchni biurowej, z czego prawie 600 000 m kw. zostanie oddane do użytku już w II półroczu 2017 roku.”

Monika Sułdecka-Karaś, Dyrektor Regionalny i Partner w Knight Frank:

„Stolica Małopolski jest drugim po Warszawie największym rynkiem biurowym w kraju. Niedawno całkowite zasoby biurowe Krakowa przekroczyły milion metrów kwadratowych. W samym I półroczu wybudowano 81 000 m kw., natomiast wynajęto więcej, bo prawie 100 000 m kw. To aż 70 proc. średniego rocznego popytu z ostatnich czterech lat. Firmy jak widać chcą się tu rozwijać. Atrakcyjność Krakowa potwierdza jego awans na 8. pozycję w rankingu Tholons 2017, który obejmuje najbardziej sprzyjające inwestycjom miasta świata. W samej Europie Stolica Małopolski jest na 2. miejscu. ”

Marta Mądry, Leasing Manager, Knight Frank:

„Wrocław oferuje prawie 900 000 m kw. powierzchni biurowej. Nowe biura cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W ciągu pierwszych dwóch kwartałów wynajęto prawie 92 000 m kw., czyli o 75 proc. więcej niż w analogicznych okresie 2016 roku. Wskaźnik absorpcji netto w pierwszym półroczu wyniósł ponad 55 000 m kw. Dzięki temu niewiele powierzchni – 8,5 proc. – we wrocławskich biurowcach pozostaje do wynajęcia.”

 


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć