biznesowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Charakter organizacji poznasz po jej biurze

16.07.2019

Zdecydowaną większość współczesnej populacji stanowią wzrokowcy. Na bodźcach wizualnych często opieramy także pierwsze wrażenie w sferze decyzji zawodowych.  Wygląd biura stanowi bowiem niezwykle istotny element wspierający wizerunek firmy. Jak podkreślają eksperci CBRE, design to jedno z kluczowych narzędzi kreowania opowieści o marce oraz jej wartościach. Dobrze wykorzystany może znacząco wpłynąć na poziom identyfikacji pracowników z firmą oraz pozyskiwanie talentów z zewnątrz.

Na to, jakie są nasze wrażenia względem danego biura i czy jest ono odzwierciedleniem charakteru zajmującej je firmy, składa się wiele czynników. Wśród najbardziej istotnych możemy wymienić: układ funkcjonalny przestrzeni, użyte kolory lub materiały, a także rodzaj uwzględnionych w planie pomieszczeń.

Sposoby, w jakie możemy wyrazić istotę danej marki są niezliczone. Aby osiągnąć idealny kompromis pomiędzy pięknem a komfortem, potrzebny jest czas, budżet oraz szczegółowa wiedza o potrzebach biznesowych i kadrowych organizacji. Tworzenie nowego miejsca pracy zaczyna się od przygotowania planu funkcjonalno-przestrzennego, dopiero w drugiej kolejności wymyślamy design, który będzie spójny z wizerunkiem i DNA firmy. Wizję powinniśmy przede wszystkim dostosować do wartości organizacji oraz profilu pracownika. Przykładowo biura, które znajdują się w Kalifornii są określane mianem najpiękniejszych na świecie i przyciągają ludzi nieograniczonym designem i zaawansowanymi rozwiązaniami IT. Natomiast przestrzenie do pracy w Skandynawii lub Niemczech są doceniane za wysoki poziom komfortu, osiągnięty dzięki m.in. większej liczbie mkw. przypadającej na pracownika oraz ergonomicznym meblom – podsumowuje Iwona Pasik, szefowa działu aranżacji wnętrz w CBRE.

Najpierw układ

Już na etapie projektowania ogólnego układu pomieszczeń firmy są w stanie pokazać swoje główne wartości oraz cechy charakterystyczne marki. Przykładowo otwarta przestrzeń oraz brak stałych ścianek działowych może podkreślać zarówno transparentność prowadzonego biznesu, jak i nacisk na pracę zespołową. Natomiast duża, jasna recepcja, która płynnie przechodzi w strefę kawiarnianą może np. uwydatnić nieformalny charakter organizacji. Układ funkcjonalny może także wspierać efektywność pracowników firmy – i tak w branży kreatywnej będzie on otwarty i niestandardowy, natomiast w kancelarii prawnej będzie bardziej kameralny, umożliwiający narady w mniejszym gronie lub spotkania z klientami.

Biuro nie tylko do pracy

Jak wskazują eksperci CBRE, liczba pomieszczeń zamkniętych oraz np. dźwiękoszczelnych w stosunku do przestrzeni otwartych może również sugerować, co chcemy pokazać poprzez naszą biurową przestrzeń. Niezależnie od tego, czy otwarta czy zamknięta, sercem większości biur wciąż jest kuchnia. Jednak – wedle obecnych trendów – firmy chcące się wyróżnić, dysponują też innymi pomieszczeniami, np. do integracji (zwanymi strefami rozrywki) czy relaksu. Przykładowo biura z branży technologicznej, zarówno te należące do światowych gigantów, jak i rodzimych liderów IT, jak np. Codewise, przepełnione są strefami rozrywki, wellness oraz miejscami wypoczynku. Taki zabieg, poza oczywistymi korzyściami Employer Brandingowymi, ma na celu stworzenie komfortu pracy i środowiska, które wspiera różne aktywności i potrzeby człowieka.

W firmowych barwach

Najbardziej powszechny sposób budowania identyfikacji wizualnej marki w biurze to oczywiście sięgnięcie do kolorów czy materiałów charakterystycznych dla danej firmy. Podczas projektowania przestrzeni można zatem czerpać z barw widocznych na logotypie i użyć ich jako motywu przewodniego w całym biurze lub wpleść je symbolicznie w strategicznych pomieszczeniach. Inną, równie atrakcyjną dla oka drogą jest zainspirowanie się kolorami czy teksturami, które najlepiej oddają rodzaj działalności danego pracodawcy. I tu np. firma specjalizująca się w ekologicznych rozwiązaniach w budownictwie będzie mieć zielone, jasne biuro urządzone przy wykorzystaniu przyjaznych środowisku mebli, a znany producent drabin i rusztowań postawi na elementy metalowe, spełniające funkcje dekoracyjne i użytkowe.

Najlepsza wizytówka

Świetnie zaprojektowane biuro jest z pewnością dobrą wizytówką i zachętą dla kandydatów do wybrania pracodawcy, który dobrze zna potrzeby swojego zespołu. Firmy, które chciałyby zaprezentować ciekawe sposoby na wyrażenie DNA marki, mogą zgłosić swoje biuro do konkursu CBRE OFFICE SUPERSTAR. Szczegóły, formularz zgłoszeniowy oraz regulamin znajdują się na stronie www.officesuperstar.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do 26 lipca br.


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć