biznesowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
Wróć

Build4Future: Srogiej zimy w budownictwie nie będzie

04.02.2020

Pozytywne zmiany w nowym  prawie budowlanym i idącą z nim cyfryzacją branży, a także potrzeba inwestycji zdominowały pierwszą część Forum Gospodarczego Budownictwa Build4Future. Wydarzenie odbywa się w przededniu Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA i potrwa do 4 lutego

Inauguracyjne wystąpienie tej edycji Forum Build4Future wygłosił Robert Krzysztof Nowicki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju. — Komponent usługowy i budowlany stanowią razem 20 proc. PKB wytwarzanego w Polsce, branże te zatrudniają 3 mln pracowników — zaznaczył w swoim wystąpieniu Nowicki. — Dla nas, przedstawicieli administracji państwowej, taka świadomość daje motywację do myślenia o tych, dla których tworzone jest prawo — dodał.

Robert Krzysztof Nowicki przypomniał również, że w Polsce istnieje 40-procentowa luka czynszowa. Właśnie taka właśnie część Polaków nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania na własność, ale jest zbyt „zamożna“ na mieszkanie komunalne. Zdaniem ministra to może być sygnał dla rynku, zwiastujący wzrost znaczenia budownictwa społecznego jako ważnego elementu stabilnego rozwoju cywilizacyjnego kraju.

Build4Future: Srogiej zimy w budownictwie nie będzie - sala

Na temat inwestycji w swojej prezentacji zwrócił uwagę prof. Witold Orłowski ze Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej. Według przedstawionych przez niego danych, inwestycje prywatne i publiczne są w stagnacji względem PKB i powinno to być ostrzeżeniem dla sektora w kontekście nieco trudniejszej sytuacji gospodarczej, kształtowanej przez zewnętrzne czynniki.

Jak mówił prof. Orłowski – przedsiębiorcy powinni zerwać z przekonaniem, że wrócą czasy, kiedy ludzie starają się o pracę. Praca nie będzie tania, a pracowników trudno będzie znaleźć. W ostatecznym rozrachunku jednak powinno to pobudzić biznes do działania i podjęcia konkretnych kroków związanych z inwestycjami w wydajność pracy.

— Z roku na rok koszt budowy robotów tanieje o kilkanaście procent, a w tym samym czasie ich wydajność rośnie w podobnym tempie. Tesla otwiera właśnie fabrykę samochodów w jednym z najdroższych pod względem kosztów pracy miejscu w Europie – w Niemczech, pod Berlinem. Kilka lat temu byłoby to nie do pomyślenia. Dziś – jest to możliwe, ponieważ tania siła robocza przestaje mieć znaczenie dla globalnej gospodarki —mówił Witold Orłowski. — Jestem jednak optymistą i wierzę, że polscy przedsiębiorcy chcą i potrafią to zauważyć, i wykorzystać. Oczywiście lepiej, żeby zrobili to prędzej niż później —dodał.

Rosnące płace będą napędzać także wzrost cen i w dłuższym czasie trzeba będzie przywyknąć do inflacji na poziomie 4-5 proc. To spowoduje również podniesienie stóp procentowych, ale póki co pieniądz jest tani, co oznacza, że w najbliższych kilku kwartałach pewni swojej pracy i zarobków Polacy nadal chętnie będą zadłużać się, aby kupić mieszkanie. — Mimo pewnego obniżenia średniej liczby sprzedawanych mieszkań, moim zdaniem srogiej zimy nie będzie —podsumował ekspert.

Forum Build4Future trwa w dniach 3-4 lutego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Towarzyszy Międzynarodowym Targom Budownictwa i Architektury BUDMA, które rozpoczynają się we wtorek, 4 lutego (trwają do 7 lutego). Targi BUDMA to blisko 1000 wystawców, setki nowości produktowych, technologicznych, usługowych, konkursy, wydarzenia, warsztaty, seminaria, a przede wszystkim spotkania biznesowe i rozmowy o budownictwie.


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć