biznesowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
Wróć

Apartamenty inwestycyjne? Tak, ale z głową

04.10.2018

Condo- i aparthotele to dobre i stosunkowo bezpieczne instrumenty do pomnażania naszego kapitału. Jak jednak w przypadku każdej nieruchomości, należy takie inwestycje przeprowadzać z najwyższą ostrożnością, zwłaszcza że ten rynek pozostaje jeszcze nieuregulowany – tak w skrócie można podsumować wnioski z gorących dyskusji, jakie miały miejsce podczas premierowej edycji konferencji „FAIN – Forum Apartamentów Inwestycyjnych”, którą firma Nowy Adres S.A. zorganizowała 24-25 września w Warszawie

Condo- i aparthotele to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się w ostatnich latach segmentów rynku nieruchomości. Branża ta – do niedawana zdominowana przez 5-6 dużych graczy – przyciągnęła cały szereg firm zainteresowanych budową tego typu obiektów; według firmy doradczej Fortech, w I kw. 2018 roku w całej Polsce w budowie znajdowały się aż 73 projekty condo- i aparthotelowe.

W świadomości szeroko pojętych inwestorów apartamenty na wynajem jeszcze mocno się nie zaznaczyły, nie istnieją również przepisy prawne sankcjonujące ten rynek. Brakowało również imprez konferencyjnych z prawdziwego zdarzenia, dedykowanych wyłącznie temu sektorowi nieruchomości. Nic więc dziwnego, ze pierwszą edycję FAIN odwiedziły prawdziwe tłumy – ponad 200 deweloperów, operatorów i zarządców apartamentów wakacyjnych, przedstawicieli sieci hotelowych, funduszy inwestycyjnych, jak i inwestorów indywidulanych, zainteresowanych tą formą lokowania kapitału.

Duże zainteresowanie tym rodzajem nieruchomości jest efektem m.in. trwającego boomu na rynku mieszkaniowym. Wielu deweloperów dostrzega potrzebę dywersyfikacji produktu, jako że coraz częściej słychać głosy o schładzaniu się „mieszkaniówki”. – Rynek deweloperski hamuje, zwłaszcza jeśli mowa o dzielnicach peryferyjnych dużych miast i lokalizacjach okołomiejskich. W dużych miastach Polski kończą się atrakcyjne działki, nadające się pod zabudowę mieszkaniową po prostu się kończą. Wygaszony został rządowy program dopłat do kredytów „Mieszkanie dla Młodych”, w ostatnich latach podwoił się również wymagany przez banki obowiązkowy wkład własny przy zaciąganiu kredytów hipotecznych. Ceny mieszkań nie będą rosły w nieskończoność, zwłaszcza że strumień nabywców gotówkowych, kupujących „zwykłe” mieszkania pod wynajem, jako inwestycję, zaczyna powoli wysychać – mówił Dariusz Radtke, dyrektor ds. marketingu i PR firmy deweloperskiej Dekpol. Duże zainteresowanie apartamentami inwestycyjnymi to także efekt poszukiwania nowych, bezpiecznych form inwestowania. – Inwestorzy szukają nowych okazji, bo rynek kapitałowy nie oferuje atrakcyjnych stóp zwrotu przy zachowaniu niskiego ryzyka. Nadal nie uruchomiono zapowiadanych funduszy inwestycyjnych typu REIT. Przeciętny Kowalski wciąż uważa, że nieruchomości to najłatwiejsza forma inwestowania. Deweloperzy biorą się za budowanie apartamentów na wynajem także dlatego, że w niektórych lokalizacjach na części działek budowanie obiektów stricte mieszkaniowych nie jest dozwolone przez miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego – mówiła Marlena Kosiura, ekspert portalu inwestycjewKurortach.pl.

Apartamenty inwestycyjne? Tak, ale z głową  - kosiura

Gdzie opłaca się inwestować w condo- i aparthotele? Według Dariusza Wilka, dyrektora zarządzającego firmy Sun & Snow, pożądanymi zarówno przez inwestorów, jak i przez deweloperów są wciąż centra dużych miast oraz kurorty wakacyjne w górach i nad morzem, czyli lokalizacje „wypromowane”, których deweloper czy operator danego obiektu nie musi dodatkowo reklamować. Podobnego zdania jest Maria Zielińska, starszy analityk w agencji doradczej Cushman & Wakefield: – Dobra lokalizacja jest kluczem do sukcesu. Moim zdaniem perspektywiczną lokalizacją jest warszawska Wola, rozwijająca się bardzo dynamicznie jako dzielnica biurowa. Goście biznesowi, którzy przyjeżdżają czasami na pobyt dłuższy niż doba-dwie wolą apartamenty niż hotelowe pokoje. Atrakcyjna wydaje się też Praga ze względu na dobrą komunikację ze Śródmieściem i bliskość Stadionu Narodowego, miejsca wielu wydarzeń sportowych i kulturalnych dużego kalibru.

Jaką przyszłość mają przed sobą condo- i aparthotele? Czy inwestowanie w nie jest bezpieczne? Jakie będą przynosić zyski? Jak każda inwestycja, także i ta powinna zostać starannie przemyślana. Ważna jest oczywiście lokalizacja, ale całym obiektem powinien zarządzać sprawdzony i doświadczony operator. Należy również pamiętać, że póki co condo- i aparthotele nie są chronione przepisami tzw. ustawy deweloperskiej, gwarantującej bezpieczeństwo nabywcom mieszkań w przypadku upadłości firmy deweloperskiej. Uważnie należy traktować również marketingowe zapowiedzi „gwarantowanego zysku” z takiej inwestycji. – To nie jest produkt finansowy, tylko nieruchomościowy i jako taki nie może gwarantować zysku – mówił Artur Pietraszewski z Fortechu. – Nabywcy muszą akceptować ryzyko, że w niektórych przypadkach mogą jednak stracić pieniądze.

Forum Apartamentów Inwestycyjnych FAIN 2018 odbyło się 24 i 25 września. Konferencji patronowali: Fortech Consulting, InwestycjewKurortach, PZFD, Marszałek Województwa Śląskiego, Jura, Deante, Biuro Mówców, BoConcept, MDDP, Rent like home, patronatem medialnym objęli ją „Świat Hoteli”, „Horecanet.pl”, „Dom i Porta”, „Europa Property”, KRN. Organizatorzy już zapowiadają drugą edycję – jesienią przyszłego roku.

O organizatorze:

Nowy Adres S.A. to dostawca profesjonalnych narzędzi dla rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Do flagowych produktów firmy należą Targi Mieszkań i Domów, organizowane w Warszawie, Trójmieście, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu. W portfolio firmy można znaleźć również uznane cykle konferencji branżowych „Forum Rynku Nieruchomości”, „Polski Rynek Mieszkaniowy” oraz „Biurowce w Polsce”, serię albumów pod tym samym tytułem oraz liczne katalogi inwestycji mieszkaniowych. Od 2018 r. jest częścią Grupy Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Więcej informacji:

Michał Poręcki
PR Manager
Nowy Adres S.A.
ul. Sienna 75
00-833 Warszawa
kom. 502 34 34 90, 795 55 04 22
www.nowyadres.pl


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć